09,12,2023

Lajme

Parlamenti Evropian miraton liberalizimin e vizave për Kosovën, nga 1 janari 2024 udhëtojmë pa viza

Parlamenti Evropian i tha sot po liberalizimit të vizave të Kosovës, duke e përmbyllur kështu këtë proces të stërzgjatur për qytetarët e Kosovës. Miratimi i liberalizimit të vizave për Kosovën nga Parlamenti Evropian u bë pa votim pasi nuk kishte asnjë kundërshtim. Kryetarja...

Votimi i fundit – liberalizimi i vizave për Kosovën sot në Parlamentin Evropian

Sot në seancën e Parlamentit Evropian në rend dite do të jetë liberalizimi i vizave për Kosovën, votim ky i  fundit në këtë proces të stërzgjatur për qytetarët e Kosovës. Votimi për liberalizimin e vizave për Kosovën në Parlamentin Evropian pritet...

Sulmohet vetura e policisë në Leposaviq derisa po patrullonte

Një patrullë e Policisë së Kosovës në Bistricë se Leposaviqit sot është goditur nga një veturë, të cilën kishin tentuar ta ndalin. Në njoftimin e PK-së thuhet se zyrtarët policorë kanë qenë të caktuar detyrë zyrtare në pikë kontrolli, me...

Liberalizimi i vizave për Kosovën sot në rend dite në takimin e ambasadorëve të BE-së

Shtetet anëtare të Bashkimit Evropian, më 30 nëntor do ta hedhin në votim propozimin për liberalizimin e vizave për Kosovën, i cili parasheh lëvizjen e lirë jo më larg se data 1 janar e vitit 2024. Kjo datë ishte...

GUXO e do MSH-në, Meta: Shëndetësia me problemet që ka sa më parë e lypë të zotin e shtëpisë

Gjendja e shëndetësisë kosovare vazhdon të jetë e rëndë. Në raportime të përditshme të mediave në mënyrë të vazhdueshme shpërfaqen problemet me të cilat përballet ky dikaster, përfshirë edhe mungesën e sapunëve dhe çarçafëve nëpër klinika të ndryshme të...

Kosova dhe Serbia arrijnë marrëveshje për targat

Shefi për Politikë të Jashtme i BE-së, Josep Borrell, ka dhënë sihariqin e arritjes së marrëveshjes në mes të Kosovës dhe Serbisë për çështjen e targave. “Shumë i lumtur për të njoftuar se shefat e grupeve negociatore të Kosovës dhe...

Shpërthim në Stamboll, 11 të lënduar – raportohet edhe për të vdekur

Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur pak minuta më parë në qytetin më të madh të Turqisë – Stamboll, ku si pasojë janë lënduar 11 persona. Raportohet se ka edhe të vdekur nga ky shpërthim i fuqishëm që ka ndodhur,...

SBASHK-u kërkon mendimin e anëtarësisë për pezullimin e grevës

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (SBASHK) ka bërë të ditur se po kërkon mendimin e anëtarësisë për pezullimin e grevës në arsim. Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë ka bërë të ditur se po kërkon...

Kurti kërkon ndërprerjen e grevës, akuzon SBAShK-un se nuk po i ndalë shantazhet

Kryeministri Albin Kurti konfirmoi edhe njëherë se është larg arritja e një marrëveshje me SBAShK-un për ndërprerjen e grevës. Në një konferencë për media, Kurti s’ishte i kënaqur që u pyet për grevën, ndërsa tha se do të përsëris diçka...

Sveçla për grupet me uniforma në veri që i përmendi Vuçiq: Ishin të armatosur, kanë hyrë prej Serbisë

Ministri i Brendshëm, Xhelal Sveçla, ka thënë se janë duke u zhvilluar hetime intensive për grupet e armatosura dhe të uniformuara në veri të vendit, por se nuk mund të përgjigjet në pyetje konkrete për mosdëmtim të procesit. Ai tha...

Tjera

Paraburim prej 40 ditësh për “baronin e drogës” Gëzim Çela, i cili dje u arrestua në Ferizaj

Paraburgim ndaj G.Ç., i kërkuar nga Republika e Shqipërisë në bazë të urdhër arrestit ndërkombëtar për shkak të veprave...