22,06,2024

Lajme

Kosova përfiton ilaçin më të shtrenjtë në botë, i jepet një fëmije nën moshën 2-vjeçare

Një fëmijë nën moshën dyvjeçare në Kosovë ka marrë ndër ilaçet më të shtrenjta në botë, të njohur si “Zolgensma”. Në Pediatri është aplikuar kjo terapi gjenetike për trajtimin e sëmundjes së atrofisë spinale muskulare. Kjo është hera e parë...

Policia sekuestron mbi 10 kilogramë heroinë në Merdare

Policia e Kosovës ka kapur 10 kilogramë drogë të llojit heroinë dhe e ka arrestuar një 65-vjeçar me në pikëkalimin kufitar në pikëkalimin kufitar me Serbinë në Merdar. Drejtori i Antidrogës, major Reshat Murseli tha në konferencën e jashtëzakonshme për...

BQK largon tarifën për depozitimin e monedhave metalike

Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë ka njoftuar se BQK ka larguar tarifën për depozitimin e monedhave metalike. “Në përgjigjen zyrtare të pranuar nga Banka Qendrore e Kosovës drejtuar DhTIK sqarohet se tashmë bizneset nuk detyrohen të paguajnë një tarifë të...

Miratohet raporti, Kosova një hap para drejt anëtarësimit në Këshill të Evropës

Komisioni për Politikë dhe Demokraci i Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës ka miratuar raportin (draft-opnionin) e Dora Bakoyannis. Raporti u miratua me 31 vota për, 4 kundër dhe një abstenim. Raporti i ish ministres së Punëve të Jashtme të Greqisë,...

Bedri Hamza kandidat i PDK-së për kryeministër

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Memli Krasniqi sot ka propozuar Bedri Hamzën kandidat për kryeministër të ardhshëm të Republikës së Kosovës. Krasniqi, në një konferencë për media, tha se Hamza është njeriu i duhur për këtë pozitë dhe...

Shkojnë për vikend në Selanik, kosovarit i thejnë makinën

Pas liberalizimit të vizave shumë kosovarë po shfrytëzojnë ditët e vikendit që të vizitojnë Greqinë. Por këtë vikend disa të rinjë nga Gjilani nuk kaluan edhe shumë mirë. Atyre u është thyer xhami i makinës dhe u...

KEDS i zë afër 7 mijë kosovarë duke vjedhur rrymën, njëri nga ta mbi 52 mijë euro

KEDS-i ka njoftuar se vetëm përgjatë vitit 2023, fiks 6715 konsumatorë-keqpërdorues të energjisë elektrike, janë detyruar t’i rikthejnë humbjet. Sipas kësaj kompanie, vlera më e madhe që një konsumator komercial është detyruar t’ia kthejë asaj në kuadër të rikthimit të...

Policia e Kosovës: 200 persona mbetën në aeroportin e Prishtinës, shkak biletat

Mashtrimet me bileta fluturimi nga agjenci fiktive kanë qenë jo të rralla kohëve të fundit. Me rrëfime ekskluzive të udhëtareve, të cilët kanë mbetur më orë të tëra duke pritur nëpër aeroporte, Kiksi ka raportuar disa herë për këtë lloj...

Durmishi: Të gjitha rrugët të cilat menaxhohen nga ministria janë të kalueshme

Zëvendësministri i Infrastrukturës, Hysen Durmishi, ka thënë se të gjitha rrugët të cilat menaxhohen nga ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, janë të kalueshme pas reshjeve të borës. Sipas tij, me 19 kontrata aktive të mirëmbajtjes që janë në...

Zjarr i madh në Institutin e Mjekësisë Ligjore

Një zjarr relativsht i madh e ka kapluar Institutin e Mjekësisë Ligjore në QKUK. Në videon e siguruar nga Nacionale, shihet qartësisht zjarri dhe tymi që del nga IML-ja. Gazeta Nacionale ka kontaktuar me Policinë e Kosovës në lidhje me...

Tjera

Miratohet Korniza Afatmesme Buxhetore për vitin 2025-2027

Këtë të enjte është mbajtur mbledhja e Kuvendit të Komunës e kryesuar nga Kryesuesi i Kuvendit të Komunës, Xhavit...