29,09,2023

Lajme

Hyn në fuqi vendimi për liberalizimin e vizave, lëvizim lirshëm nga 1 janar 2024

Nga sot ka filluar zbatimi i Rregullores së BE-së 2023/850, saktësisht liberalizimi i vizave për Kosovën sot e tutje do të jetë ligj i aplikueshëm në gjithë zonën Shengen. Drejtor i Institutit EPIK, Demush Shasha, ka shkruar se autoritetet kufitare...

20-vjeçarja nga Ferizaj pranohet si praktikante në gazetën amerikane ‘New York Times’

Edona Saliu nga Kosova, e cila studion në Amerikë, është pranuar si praktikante në fushën në programimit, në gazetën prestigjioze amerikane ‘New York Times. ’Dhe kjo, nuk është eksperienca e vetme që ajo ka skalitur në jetë-përshkrimin e saj.Edona...

Përfaqësues nga Komuna dhe bizneset e Ferizajt, po qëndrojnë këto ditë në vizitë zyrtare në Zvicër

Rreth 20 biznese të përpunimit te drurit nga Ferizaj, këto ditë po qëndrojnë në një vizitë zyrtare në Zvicër. Kjo vizitë e cila është mbështetur nga Komuna e Ferizajt dhe organizata zvicerane "Swiss Contact" përmes projektit “Fego” ka...

Plani i ATK-së: Kush e jep tokën për banesa, duhet të paguajë tatim 

Ndërtimtaria është nën llupën speciale të Administratës Tatimore të Kosovës sivjet. Ky sektor konsiderohet një nga më problematikët sa i përket mospagesës së tatimit dhe informalitetit. Drejtori Ilir Murtezaj thotë se ka një plan për regjistrimin e rregullt të punëtorëve. “Në...

Parlamenti Evropian miraton liberalizimin e vizave për Kosovën, nga 1 janari 2024 udhëtojmë pa viza

Parlamenti Evropian i tha sot po liberalizimit të vizave të Kosovës, duke e përmbyllur kështu këtë proces të stërzgjatur për qytetarët e Kosovës. Miratimi i liberalizimit të vizave për Kosovën nga Parlamenti Evropian u bë pa votim pasi nuk kishte asnjë kundërshtim. Kryetarja...

Votimi i fundit – liberalizimi i vizave për Kosovën sot në Parlamentin Evropian

Sot në seancën e Parlamentit Evropian në rend dite do të jetë liberalizimi i vizave për Kosovën, votim ky i  fundit në këtë proces të stërzgjatur për qytetarët e Kosovës. Votimi për liberalizimin e vizave për Kosovën në Parlamentin Evropian pritet...

Sulmohet vetura e policisë në Leposaviq derisa po patrullonte

Një patrullë e Policisë së Kosovës në Bistricë se Leposaviqit sot është goditur nga një veturë, të cilën kishin tentuar ta ndalin. Në njoftimin e PK-së thuhet se zyrtarët policorë kanë qenë të caktuar detyrë zyrtare në pikë kontrolli, me...

Liberalizimi i vizave për Kosovën sot në rend dite në takimin e ambasadorëve të BE-së

Shtetet anëtare të Bashkimit Evropian, më 30 nëntor do ta hedhin në votim propozimin për liberalizimin e vizave për Kosovën, i cili parasheh lëvizjen e lirë jo më larg se data 1 janar e vitit 2024. Kjo datë ishte...

GUXO e do MSH-në, Meta: Shëndetësia me problemet që ka sa më parë e lypë të zotin e shtëpisë

Gjendja e shëndetësisë kosovare vazhdon të jetë e rëndë. Në raportime të përditshme të mediave në mënyrë të vazhdueshme shpërfaqen problemet me të cilat përballet ky dikaster, përfshirë edhe mungesën e sapunëve dhe çarçafëve nëpër klinika të ndryshme të...

Kosova dhe Serbia arrijnë marrëveshje për targat

Shefi për Politikë të Jashtme i BE-së, Josep Borrell, ka dhënë sihariqin e arritjes së marrëveshjes në mes të Kosovës dhe Serbisë për çështjen e targave. “Shumë i lumtur për të njoftuar se shefat e grupeve negociatore të Kosovës dhe...

Latest News

Mbahet Akademi solemne e Koncert Memorial në nderim të Dëshmorëve të Kombit në Ferizaj

Mbrëmjen e sontme tek Kompleksi i Varrezave të Dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Ferizaj, është mbajtur akademi...