28,09,2023

Editorial

33 vite nga formimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës dhe formimi i trupës koordinuese në Ferizaj

Me rastin e 150 vjetorit të themelimit të qytetit të Ferizajt dhe 33 vjetorit të grevës së përgjithshme të 3 Shtatorit 1990, po e paraqesim një përshkrim të shkurtër: Greva e përgjithshme e 3 Shtatorit 1990, ishte manifestimi më i...

Demokratizimi dhe legjitimiteti i Kushtetutës së Kosovës së vitit 1990

Autor: Dr. Sc. Salihe Salihu Pas suprimimit të Kushtetutës së vitit 1974  delegatët shqiptarë të Kosovës me 2 korrik 1990 shpallën Deklaratën Kushtetutese që ishte bazë e përcaktimit të vullnetit politik duke e avancuar pozitën kushtetutese të Kosovës nga njësi...

Paraburgim personit që për 16 mijë euro me fajde, mori 40 mijë euro

Gjykata Themelore në Ferizaj, ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore të Ferizajt, për caktimin e masës së paraburgimit kundër të pandehurit F.G., shtetas i Republikës së Kosovës. Ai dyshohet se ka kryer veprën penale të fajdesë. Pas mbajtjes së seancës...

Arrestohet një person i kërkuar në Ferizaj

Sot, në ora 14:00 në pikën kufitare në Glloboçicë është ndaluar e më pas nga policët e stacionit në Ferizaj është arrestuar personi i kërkuar me urdhëresë të gjykatës  A.V (M/K) i moshës 19 vjeçar. Ai ishte i kërkuar në bazë...

Ferizajasi e merr veturën me qira, e jep për ta shlyer borxhin

Një person në Ferizaj është arrestuar dje nën dyshimin për veprën penale “shpërdorim i pasurisë së huaj”.Policia njofton se i dyshuari mashkull kosovar dyshohet se kishte marr një veturë me qira dhe të njëjtën veturë ia kishte dhënë një...

Mbahet tryezë diskutimi me temë “E drejta e qytetarëve për qasje në drejtësi dhe ndihmë juridike falas”

Nënkryetari i Komunës së Ferizaj, Lulzim Aliu, bashkë me zyrtaren për barazi gjinore Vjollca Krasniqi, me ftesë të Agjencisë për Ndihmë Juridike Falas, kanë marrë pjesë në tryezën "E drejta e qytetarëve për qasje në drejtësi dhe ndihmë juridike...

Nehat Mustafa: PO zëvendësimit të orëve të humbura gjatë grevës

Tanimë kur procesi mësimor është normalizuar në të gjitha shkollat, SBASHK dhe Këshilli i Prindërve duhet ta përkrahin zëvendësimin e orëve të humbura. Duhet bërë përpjekje maksimale që të rikuperohen sa më shumë që është e mundur pasojat e orëve...

Mohimi i gjenocidit është fazë gjenocidiale

Dr. Sc. Salihe Salihu Tema që do trajtojmë është krimet gjenocidale të kryera në Kosovë. Kosova ka aq shumë ngjarje që ju kanë shkaktuar,  pa vullnetin e as dëshirën e saj, sa që jo vetëm brezi jonë por edhe shumë...

Kombi shqiptar përballë gjeopolitikës rajonale e globale

 Nuk po mallkojmë errësirën shekullore që na detyroi të mbijetojmë përmes tragjedive të mëdha, por po synojmë të ndezim një dritë qiriri dhe shprese për të dallë nga errësira në dritën e diturisë dhe të shpëtimit. Mjaft vepruam si...

Rexhep Bislimi Hero, meteor që nuk shuhet kurrë

Skruan: Ilir Haliti Një shok veprimtarie, të cilin nuk mund ta harroj  kurrë është Rexhep Bislimi. Po ashtu në mesin tonë ishte i pandashëm edhe veprimtari,  Isak Maloku, i fshatit Batllavë të Llapit.  Më Rexhep Bislimin u njoha, nëse nuk...

Latest News

Rektori Bajraktari mori pjesë në Konferencën e 7-të shkencore të Ballkanit Perëndimor në kuadër të Procesit të Berlinit

Rektori i Universitetit të Shkencave të Aplikuara në Ferizaj (UShAF), Prof. Dr. Agron Bajraktari, njëherit edhe kryesues i Konferencës...