25,05,2024

Kultura-Arti

“I Traumatizuar”, edhe një film nga skenaristi ferizajas Shkelzen Marevci

Filmi "I Traumatizuar" një skenar i shkruar nga shkrimtari dhe skenaristi Shkelzen Marevci, skenar që trajton dukurinë më të rëndë të kohës, dhunën në familje. Filmi "I Traumatizuar" shfaq një ngjarje të rëndë në një familje, ku babai...

Orjona Tresa: Mes gjelbërimit dhe poezive, “Muzat e Jezercit” një pelegrinazh kulturor i pakrahasueshëm

Fundjavat kulturore marrin vlerë kur brenda tyre bartin një qëllim fisnik. Por, të dish se si t’i organizosh dhe menaxhosh ato, duke bërë bashkë figura dhe personalitete, sidomos nga fusha e artit, nuk është fort e lehtë. Një shembull...

Bir, më mbyt para se të migrosh

Bir, më mbyt para se të migrosh” është film i shkurtër emocionues dhe aktual për shoqërinë tonë! Në fokus të këtij filmi vetëdijësues është sensibilizimi i shoqërisë sonë për ikjen nga Kosova ne migrim, pa i menduar mirë pasojat...

Të rinjtë ferizajas të interesuar në fushën e dizajnit të modës – Muza Competition mundësi për talentët e rinj

Sot, në Ferizaj qëndroi për vizitë Drejtorja Ekzekutive e Unionit të Bashkive Shqiptare në Rajon, znj. Andriola Morina Kambo me bashkëpunëtorë, e cila u prit në takim nga Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu. Pjesë e kësaj vizite ishte...

MUZA COMPETITION vjen në Ferizaj

Më 20 Mars 2024, ora 15:00 në shkollën e mesme profesionale të Agrobiznesit dhe Teknologjisë në Ferizaj, mirëpresim drejtoren ekzekutiv të Unionit të Bashkive Shqiptare në Rajon, znj. Andriola Morina Kambo dhe prof. Afërdita Onuzi, për të marr hollësitë...

FERIZAJ ME DY ÇMIME NË KONKURSIN “FJALA POETIKE 2024” – TIRANË

Në orën finale të konkursit të poezisë “Fjala Poetike 2024” që u mbajt sot në Tiranë, në mesin e 100 poezive të përzgjedhura dy anëtarët e Klubit Letrar “De Rada” – Ferizaj janë në mesin e fituesve, Arsim Hamiti...

Çmimi “Gursel Sylejmani” i ndahet Xhevdet Pantinës

Aktivitete për shënimin e 16 vjetorit të pavarësisë, kanë përfunduar me ekspozitën kolektive e organizuar nga Galeria e Arteve dhe Shoqata e Artistëve Figurativ “Zef Kolombi”. Me punimet e tyre në këtë ekspozitë kanë marrë pjesë mbi 51 artistë, ndërsa...

Është bërë promovimi i librit “Ferizaj në dokumentet osmane 1873-1912”

“Ferizaj në dokumentet osmane 1873-1912” e autorëve prof.dr Ibrahim Gashi dhe Ayten Ardel është promovuar sot në kuadër të aktiviteteve për shënimin e gjashtëmbëdhjetë vjetorin e Pavarësisë së Kosovës. Në këtë promovim ka marrë pjesë shefi i kabinetit të Kryetarit...

Blin Mani, Artist i vitit 2023 në Ferizaj

Në Galerinë e Arteve në Ferizaj, është mbajtur një program i pasur kulturo-artistik për fundvit. Në këtë aktivitet ka marrë pjesë nënkryetari i Komunës së Ferizajt, Lulzim Aliu, drejtoresha e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Xhemile Murati-Shabani, artist të shumtë si...

Diellza Dedushi fitoi çmimin kryesor në Festivalin e Këngës Popullore “Kosovarja Këndon”

Është mbajtur edicioni i 51 -të i Festivalit të Këngës Popullore “Kosovarja Këndon”, ku bashkoi zëra të vajzave të talentuara. Çmimin kryesor në këtë festival e fitoi Diellza Dedushi, me këngën "Pashë rininë tënde". Këtë çmim e ndau anëtari...

Tjera

Arrestohet një person në Ferizaj, i dyshuar se ka kryer rrëmbim të një personi në Fushë Kosovë

Me datë 25.05.2024 rreth orës 09:35 policia rajonale e Ferizajt ka pranuar një informatë me telefon nga një femër...