28,09,2023

Kultura-Arti

Çmimi “Gursel Sylejmani” i ndahet Laureta Vogliqit

Aktivitete për shënimin e 15 vjetorit të pavarësisë, kanë përfunduar me ekspozitën kolektive e organizuar nga Galeria e Arteve dhe Shoqata e Artistëve Figurativ “Zef Kolombi”. Me punimet e tyre në këtë ekspozitë kanë marrë pjesë mbi 39 artistë. Të...

Ferizajasja Olza Hashani, shkëlqen në GALA MBRËMJEN- FLAKA E JANARIT

Një këngë kushtuar dëshmorit të kombit,Astrit Bytyçi, kënduar nga këngētarja,Olza Hashani ka rrëmbyer çmimin e parë në Gala mbrëmjen” Flaka e Janarit”, të mbajtur në Gjilan ditë më parë.Tekstin dhe kompozimin e kësaj kënge e ka bërë maestro profesori,...

“Ditë e Kuqe” me regji të Besim Ugzmajlit pritet të shfaqet në disa platforma, ndër to edhe Netflix

Filmi me regji të Besim Ugzmajlit “Ditë e Kuqe” pritet që së shpejti të shfaqet edhe në televizione e platforma të ndryshme televizive në të gjithë botën, përfshirë këtu edhe platformën Netflix, përcjell KultPlus. Lajmin e ka bërë të ditur...

Ferizaj: Artisti i vitit 2022 shpallet Fitim Bytyqi

Sonte në teatrin e qytetit “Adriana” në Ferizaj, është mbajtur një program i pasur kulturo-artistik për fundvit. Në këtë aktivitet ka marrë pjesë Nënkryetari i Komunës së Ferizajt, Lulzim Aliu, drejtorja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Xhemile Murati-Shabani, deputet të...

Hapet Ekspozita e edicionit të dytë të Bienalit të Skulpturës “Skulpt-Fer” 2022

Sot në ambientet e Galerisë së Arteve në Ferizaj u hap Ekspozita e edicionit të dytë të Bienalit të Skulpturës “Skulpt-Fer” 2022. Bienali i Skulpturës “Skulpt-Fer” është një nga ngjarjet më unike dhe më të veçanta për skenën e artit...

Fillon takimi poetik “MUZAT E JEZERCIT”, edicioni i 6-të

Në këtë takim letrar tre ditorë tradicional, i cili sot u mbajt në Jezerc, po marin pjesë poetë të shumtë nga ka Kosova, Shqipëria e Maqedonia e Veriut. Ky edicion pothuajse i tëri iu kushtua poetit të ndjerë me...

“ The Handake Project”, shfaqja më e mirë e Festivalit të Teatrove në Ferizaj

Në natën finale të Festivalit të Teatrove në Ferizaj, shfaqja “ The Handake Project” nga Qendra Multimedia nga Prishtina, ishte shfaqja e mirë e këtij festivali. Ndarjen e këtij çmimi e bëri Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit Hajrullah...

“ The Handake Project”, ishte shfaqja e mbrëmshme ne Festivalin e Teatrove në Ferizaj

Ferizajasit patën rastin që në skenën e teatrit “Adriana” në Ferizaj, të shohim shfaqjen “ The Handake Project” nga Qendra Multimedia nga Prishtina. Kjo shfaqje autor kishte Jeton Nezirajn, ndërsa regjisore e saj ishte Blerta Neziraj. Ndërsa me rolet e...

Në Ferizaj, sonte fillon edicioni i 52-të i Festivalit të Teatrove

Në Ferizaj, sonte fillon edicioni i 52-të i Festivalit të Teatrove. Për shtatë net sa do të zgjas ky festivali, që dikur ishte i pari i kësaj natyre në hapësirat mbarëshqiptare, në Teatrin “Adriana”, artdashësit mund të shohin tetë...

Të shtunën nis Festivali i Teatrove në Ferizaj

Edicioni i 52-të i Festivalit të Teatrove në Ferizaj, do të mbahet nga 1 deri më 7 tetor 2022, në Teatrin e Qytetit “Adriana”. Organizatorët e këtij festivali kanë bërë të ditur se gjatë këtij edicioni të do të shfaqen...

Latest News

Rektori Bajraktari mori pjesë në Konferencën e 7-të shkencore të Ballkanit Perëndimor në kuadër të Procesit të Berlinit

Rektori i Universitetit të Shkencave të Aplikuara në Ferizaj (UShAF), Prof. Dr. Agron Bajraktari, njëherit edhe kryesues i Konferencës...