28,05,2024

Shëndetësi

Kosova përfiton ilaçin më të shtrenjtë në botë, i jepet një fëmije nën moshën 2-vjeçare

Një fëmijë nën moshën dyvjeçare në Kosovë ka marrë ndër ilaçet më të shtrenjta në botë, të njohur si “Zolgensma”. Në Pediatri është aplikuar kjo terapi gjenetike për trajtimin e sëmundjes së atrofisë spinale muskulare. Kjo është hera e parë...

Tetori rozë, me aktivitete të shumta sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

Drejtoria e Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale në bashkëpunim edhe me Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare, gjatë ditës së sotme kanë filluar aktivitetet sensibilizuese kundër kancerit të gjirit. Aktivitetit i parë është mbajtur sot tek mamografi kryesor i kësaj qendre, ku...

Me simpoziumin shkencor të shëndetësisë që u mbajt sot, mbyllet java e shëndetësisë ferizajase

Amfiteatri "Hyzri Varoshi" në Universitetin e Shkencave të Aplikuara në Ferizaj, ishte përplot sot, në Ditën e Shëndetësisë ferizajase e që me këtë rast u mbajt simpoziumi i shëndetësisë ferizajase me moton "Me shnet 150 vjet - Bashkë për...

Dr. Agim Bytyqi hapi ekspozitën unike me fotografi e dokumente të shëndetësisë ferizajase

Sonte, në oborrin e Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare, në kuadër të aktiviteteve të Javës së shëndetësisë ferizajase, në mesin e punonjësve të shumë shëndetësor, mjekëve të mirënjohur ferizajas, u hap ekspozita unike me fotografi e dokumente nga Dr....

Adea Çerkini – 15 vjeçarja nga Ferizaj që iu nënshtrua operacionit të rëndë me teknikë të veçantë që e bënë rast unik në botë

Adea Çerkini, është 15 vjeçarja ferizajase e cila ka lindur me defekt në zemër, e për të cilën është hera e dytë që i është nënshtruar operacioneve të rënda për ta mënjanuar atë. Së fundmi, familja e saj, vendosi...

Me 15 qershor pritet të mbahet simpozium shkencor për shëndetësinë ferizajase

Me rastin e 150 vjetorit të Ferizajt, këshilli profesional për shënimin e këtij përvjetori ka mbajtur edhe një takim me mjekët dhe infermieret ferizajas për të diskutuar për organizimin e një simpoziumi i cili do të mbahet me 15...

Qendra mjekësore Medina: Mirë se vjen Dr. Arton Grajqevci

-Stafit tonë të profesionistëve shëndetësorë, nga sot u bashkangjitet Dr. Arton Grajqevci-specialist i urologjisë-Me një përvojë më shumë se 15 vjeçare në Gjermani, kryemjeku dhe urologu i mirënjohur Dr. Arton Grajqevci, është kthyer në  Kosovë për të dhënë kontributin...

Analizat Laboratorike monitorohen në çdo kohë nga Biokimistët e QDT “MEDINA”

- Rezultatet e analizave klinike laboratorike janë një parametër shumë i rëndësishëm në diagnozën, monitorimin dhe ekzaminimin e tyre. 70-80 % e vendimeve në diagnozë janë të bazuara në rezultatet laboratorike… - Shumica nga ne kryejmë analiza, dhe gjëja parë që...

Bota në të cilën jetojmë

SHKOLLA E MESME E LARTË E AGROBIZNESIT DHE TEKNOLOGJISË “ZENEL HAJDINI” FERIZAJ                  Tema : Bota në të cilën jetojmë Mësimdhënësja : Gresa Bislimi Bega                 Bota në të cilën jetojmë Në planetin Tokë sot jetojnë rreth 8 miliardë njerëz.             ...

Kur duhet të kontrolloheni tek Reumatologu?

Nëse jeni mbi moshën 40 vjeç dhe keni probleme me dhimbje të qafës, shpinës, gjurit ju duhet të drejtoheni tek Reumatologu për arsye se ju mund të vuani ngaOsteoartriti. Dhimbjet e qafës - Janë të shpeshta edhe tek moshat e...

Tjera

Arrestohet një person në Ferizaj, i dyshuar se ka kryer rrëmbim të një personi në Fushë Kosovë

Me datë 25.05.2024 rreth orës 09:35 policia rajonale e Ferizajt ka pranuar një informatë me telefon nga një femër...