22,02,2024

Editorial

Ylli i shtatë mijë këngëve në Turqi me prejardhje nga Gadimja: Pse e kemi braktis Kosovën? Sepse na ka kanë përzënë serbët!

Nga: Faruk Tasholli Është i lindur dhe i rritur në Turqi. Quhet Soner Özbilen. Familja e tij (Dërnogllava), nga Gadimja e Lypjanit, në vitin 1927 shpërngulet në Turqi. Në vitin 1947 lind Soneri si fëmija i fundit i familjes. Kur i...

Komplikimet e diabetit mellitus

Dr. Fatbardh Ramadani         Diabeti  apo e njohur në popull si sëmundja e sheqerit, paraqet një sëmundje kronike e cila karakterizohet me rritje të nivelit të glukozës apo sheqerit në gjak. Kjo sëmundje nëse nuk menaxhohet si duhet mund të jap komplikime...

Rotarianët

Klubi Internacional Rotarian është themeluar që në vitin 1905, para 116 vitesh dhe ka për qëllimtë i bashkojë liderët e biznesit dhe profesionistët për të ofruar shërbime humanitare dhe për tëavancuar vullnetin e mirë dhe paqen në mbarë botën.Është...

PËRPARIMI QË I DUHET PRISHTINËS

Shkruan: Flamur Sadriu Politika, sikurse jeta vetë, shpeshherë të ofron një shans të dytë. Një shans të tillë - të dytë, një mundësi të shumëpritur e tejet të kërkuar nga të gjithë ne, e kemi para vetes sivjet. 2021-ta, me...

Mos e gjykoni Albinin me atë çka ha, pi, vesh e ku pushon!!

Mjaft jemi terrorizuar nga vet ai për 20 vite me këto gjëra, me lajme të tilla në media e portale të ndryshme pothuajse çdo ditë. Mirë që qytetarët e shohin dhe e kuptojnë këtë gjë që secili kryeministër duhet të haj, pi,...

REFORMAT BAZIKE NE SISTEMIN E ARSIMIT

Dr. Sc. Salihe Salihu Në shekullin e XXI-të zhvillimi shoqëror ka ecur shumë përpara dhe rrjedhimisht kanë rezultuar ndryshime të mëdha të cilat duhet të kërkohen edhe në sektorin e arsimit. Tani në epokën globale dixhitalizimi është zhvilluar hovshëm...

Ish-ushtari i UÇK-së që bleu gati një fshat të tërë në Shtutgard

Sot i është bërë një vizitë mërgimtarit Albert Bucolli “SGN Bau Bucolli”, i cili dha shumë në luftë e tani po kontribuon edhe në paqe! Në konakun e familjes Bucolli në Korntal (Münchingen) tek Albert Bucolli e vëllai Arianit Bucollin një mikpritje...

LDK – pro reformës përmbajtësore edhe në degën e Ferizajt

Valon Halimi      Për të treguar se LDK ka qëllime të ngritjes dhe ruajtjes së ndikimit politik në vend, duhet të reformojë edhe degët. Të vazhdojë me ndryshimin e strukturave në formë demokratike, me marrëveshje gjithëpërfshirëse, duke kaluar nëpër procese të votimit...

Dialogu!

Dialogu si pjesë e negociatave është i mirë në parim, por nuk është i mirë si ecuri që ka dështuar qe sa vite dhe vazhdon të dështoj me zbatimin e marrveshjeve. Si duket qeveritë e deritashme dhe ato që vine, mbetet...

Elita ferizajase e viteve të `60-ta, që vulosi shumë procese zhvillimore

Një foto e viteve të 1960-ta, shkrepur në Hotelin “Luboten” të Ferizajt, ku elita e atëhershme ferizajase në krye me Sinan Sahitin, festonin vitin e ri, më nxiti për një shkrim sado të mangët për atë brez kuadrosh, që i dha shtytje...

Tjera

34 mësimdhënës nga Ferizaj, certifikohen në kuadër të projektit të BE-së

34 mësimdhënës nga 3 shkolla të Ferizajt, u certifikuan në kuadër të projektit KosEd. Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim...