Uncategorized

Një e treta e deputetëve prorus: Moska fiton ndikim në parlamentin e Serbisë (Foto)


Publikuar më:


Parlamenti i Serbisë

Ky numër sipas gazetës beogradase Blic, është rritur pas futjes në parlament të partisë së ultranacionalistit Vojislav Sheshel dhe partive të tjera që e deklarojnë hapur orientimin e tyre pro Moskës, transmeton lajmi.net.

Përveç tyre, përkrahës të Rusisë, ka edhe në partitë tjera, që orientim të tyre zyrtarë kanë integrimin në BE.

“Edhe pse kryeministri dhe partia e tij janë pro BE-së, një numër i njerëzve brenda saj, deri më sot me vështirësi e kanë pranuar këtë kthesë, dhe kjo lehtë është vënë re”, ka thënë Aleksandar Popov, drejtor i Qendrës për Rajonalizim.

3

Ai thotë se prania e partive pro-ruse në Kuvend mund të ndikojnë negativisht në opinion publik, duke bërë që të forcohet mbështetja për Rusinë dhe reduktimi i mbështetjes për BE-në.

Nenad Gjurgjeviq nga Forumi për Marrëdhënie Etnike, thotë se interesi i Rusisë është që të pengojë Serbinë në rrugën e integrimit euro-atlantik, dhe për këtë ajo do ta përdorë edhe çështjen e Kosovës.

Rusia sipas tij, do e përdorë të drejtën e vetos përmes të cilës do ta sfidojë qeverinë e Serbisë, gjë e cila mund të ndikojë në rrugën evropiane të saj. /lajmi.net

The post Një e treta e deputetëve prorus: Moska fiton ndikim në parlamentin e Serbisë (Foto) appeared first on Lajminet.

Comments
To Top