29,09,2023

Ferizaj

Mbahet Akademi solemne e Koncert Memorial në nderim të Dëshmorëve të Kombit në Ferizaj

Mbrëmjen e sontme tek Kompleksi i Varrezave të Dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Ferizaj, është mbajtur akademi solemne dhe koncert memorial për shënimin e 28 shtatorit-Ditës së Dëshmorëve. Në këtë akademi solemne, ka marrë pjesë kryetari i Komunës...

Zbulohet lapidari i Dëshmorit të Kombit Muhamet Kabashi-Kelota

Në fshatin Jezerc të Komunës së Ferizaj, u bë zbulimi i lapidarit kushtuar dëshmorit të kombit Muhamet Kabashi-Kelota. Në ceremoni, morën pjesë strukturat komunale, bashkëluftëtar të dëshmorit dhe qytetarë të shumtë. Me një fjalë përshëndetëse të pranishmeve ju është drejtuar gjeneral...

Një muaj paraburgim ndaj F.B., i dyshuar për veprën penale grabitja 

Ferizaj, 28 shtator 2023 – Gjykata Themelore në Ferizaj, ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore të Ferizajt, për caktimin e masës së paraburgimit kundër të pandehurit F.B., për shkak të dyshimit të bazuar se ka kryer veprën penale grabitja...

3 vjet burgim ndaj të pandehurit I.J., për veprat penale rrezikimi i trafikut me fatalitet dhe mosdhënia e ndihmës

Ferizaj, 28 shtator 2023 - Gjykata Themelore në Ferizaj, ka shpall aktgjykim dënues ndaj të pandehurit I.J. i akuzuar sipas aktakuzës së Prokurorisë Themelore në Ferizaj, për shkak të veprave penale rrezikimi i trafikut publik nga neni 370 paragrafi...

Rektori Bajraktari mori pjesë në Konferencën e 7-të shkencore të Ballkanit Perëndimor në kuadër të Procesit të Berlinit

Rektori i Universitetit të Shkencave të Aplikuara në Ferizaj (UShAF), Prof. Dr. Agron Bajraktari, njëherit edhe kryesues i Konferencës së Rektorëve të Universiteteve Publike të Kosovës, ka marrë pjesë në Konferencën e 7-të shkencore të Ballkanit Perëndimor në kuadër...

Së shpejti në Ferizaj do të mbahet panairi i punësimit

Komuna e Ferizajt, në bashkëpunim me Gizin Gjerman, Oden Ekonomike të Kosovës si dhe Agjencinë e Punësimit, në muajin tetor pritet të organizojnë panairin e punësimit për të rritur karrierën për qytetarët. Drejtori i Zhvillimit Ekonomik dhe Turizmit, Balton Derguti,...

Eksplorim Natyror në Ferizaj – Ecje në Shtegun e Ariut dhe Drenushave

Drejtoria e Zhvillimit Ekonomik dhe Turizmit në Ferizaj, me kënaqësi prezantoi një rrugëtim të veçantë për dashamirësit e natyrës dhe aventurierët të cilët janë të përkushtuar ndaj ecjes në mënyrë profesionale. Udhëtim nëpër shtegun e ariut dhe drenushave, një rrugë...

Shënohet Dita Botërore e Farmacistëve

Në Qendrën Trajnuese të Mjekësisë Familjare në Ferizaj gjatë ditës së sotme u shënua Dita Botërore e Farmacistëve. Të pranishmëve mjekë, infermierë dhe punëtorë të tjerë shëndetësorë me fjalë rasti i'u drejtuan nënkryetari i Komunës Lulzim Aliu, Dr. Kemajl...

TANNINS Caffe: Një akt solidariteti, “Kafe për Policinë e Kosovës”

Në një kohë kur respekti dhe mirënjohja ndaj personelit të Policisë është më e nevojshme se kurrë, ne, në Tannins Caffe, kemi ndërmarrë një iniciativë të veçantë për të shprehur përkushtimin dhe solidaritetin tonë ndaj Policisë së Kosovës. Nga data...

Mbyllet pika kufitare në Bërnjak

Pika kufitare Bërnjak është mbyllur, pas vrasjes së një polici e plagosjes së një tjetri, në veri të Kosovës. Sipas Qendrës Kombëtare për Menaxhim Kufitar, pika në Bërnjak që shërben si pikë kufitare në mes Kosovës dhe Serbisë është mbyllur,...

Latest News

Mbahet Akademi solemne e Koncert Memorial në nderim të Dëshmorëve të Kombit në Ferizaj

Mbrëmjen e sontme tek Kompleksi i Varrezave të Dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Ferizaj, është mbajtur akademi...