28,09,2023

Ferizaj

Nënshkruhet marrëveshje bashkëpunimi mes Komunës së Ferizaj dhe Odës Ekonomike të Kosovës

Gjatë ditës së sotme Nënkryetari i Komunës së Ferizajt, Lulzim Aliu, i shoqëruar edhe nga drejtori i Drejtorisë së Zhvillimit Ekonomik dhe Turizmit Balton Dërguti, kanë pritur në një takim Kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës Lulzim Rafuna. Në këtë...

Ekstradohet një person, i dyshuar për vrasjen e rëndë në Kaçanik

Policia Rajonale e Ferizajt me datën 10.05.2022, në ora 14:00 kishte pranuar një informacion se në rrugën magjistrale Ferizaj-Kaçanik, përball Varrezave të Dëshmorëve në Kaçanik, tek vendi i quajtur ‘’Fusha Pajtimit’’ ishte një rast i vrasjes së rëndë .  Sektori...

Certifikohen guidat turistike të Komunës së Ferizajt

Sot është një ditë e rëndësishme për Ferizajn, pasi është nisur zyrtarisht procesi i certifikimit të guidave turistike të Komunës së Ferizajt. Drejtori i Zhvillimit Ekonomik dhe Turizmit në Komunën e Ferizajt, Balton Derguti, është shprehur tejet i lumtur...

“Ambienti” vazhdon të ndryshoi pamjet e qytetit dhe të rregulloi hapësirat publike, kërkohet ndihma e qytetarëve për ruajtjen  e ambientit (Foto)

Pamje mahnitëse tek parku dhe rrethrrotullimi në rrugën "Uran Tinova", dhe në pjesët tjera të gjelbërta, pas mirëmbajtjes dhe kositjes së barit me një përkushtim dhe kujdes të detajuar. “Për një qytet të gjelbërt, të pastër dhe të mirëmbajtur vazhdon...

Në Gurrëz të Ferizajt zbulohet obelisku  kushtuar aksionit të parë të UÇK-së në rajonin e Ferizajt

Në Gurrëz  të Ferizajt është zbuluar obelisku kushtuar 26 vjetorit të aksionit të parë  të UÇK-së në postbllokun famëkeq të policisë serbe të udhëhequr nga komandanti, heroi i Kosovës, Rexhep Bislimi me shokë.  Me këtë rast është thënë...

Vrasja e Strellës në Ferizaj, Buta në Gjykatë: Dy-tre muaj para aktit, jemi kërcënuar vazhdimisht nga viktima

Në Gjykatën Themelore në Ferizaj të martën ka vazhduar seanca ndaj të akuzuarit Qëndrim Januzi, i cili akuzohet se privoi nga jeta G.H, më 28 maj 2022, me pretendimin se i njëjti ia kishte djegur një veturë vëllait të...

Arrestohet një person për lëndim të rëndë trupor në Kaçanik

Me datën 09.09.2023 rreth orës 01:50 policia e stacionit në Kaçanik ka pranuar një informacion, se në Kaçanik, tek vendi i quajtur ‘’Guri i Zi ‘’ është një rast i lëndimit trupor, ku një person i kishte shkaktuar lëndime...

Konfiskohet sasi e floririt në Shtërpcë 

Me datën 08.09.2023 rreth orës 21:06 policët e stacionit në Shtërpcëm, derisa ishin në zbatim të planit operativ ‘’Goditja’’ në pikë kontrolli, në fshatin Drajkovc të Shtërpcës kanë ndaluar një veturë Audi me targa të huaja. Gjatë kontrollimit të...

Shënohet “Dita Botërore e Ndihmës së Shpejt”

Gjatë ditës së sotme është bërë shënimi i “Ditës Botërore të Ndihmës së Shpejt”,ndërsa të pranishëm në këtë aktivitet ishin nënkryetari i komunës së Ferizajit Lulzim Aliu, drejtori i DSHMS Kemajl Emini, drejtorja e QKMF-së Nadire Ymeri, mjek infermier...

Një 29-vjeçar dyshohet se ka bërë vetëvrasje në Ferizaj

Një 29-vjeçar ka ndërruar jetë këtë të premte në Ferizaj. I njëjti dyshohet se ka bërë vetëvrasje në rrugën “Emin Duraku”. Në një objekt banesor në ndërtim e sipër. Lajmin p e ka konfirmuar zëdhënësi i Policisë së Kosovës për...

Latest News

Rektori Bajraktari mori pjesë në Konferencën e 7-të shkencore të Ballkanit Perëndimor në kuadër të Procesit të Berlinit

Rektori i Universitetit të Shkencave të Aplikuara në Ferizaj (UShAF), Prof. Dr. Agron Bajraktari, njëherit edhe kryesues i Konferencës...