22,02,2024

Ferizaj

Është bërë promovimi i librit “Ferizaj në dokumentet osmane 1873-1912”

“Ferizaj në dokumentet osmane 1873-1912” e autorëve prof.dr Ibrahim Gashi dhe Ayten Ardel është promovuar sot në kuadër të aktiviteteve për shënimin e gjashtëmbëdhjetë vjetorin e Pavarësisë së Kosovës. Në këtë promovim ka marrë pjesë shefi i kabinetit të Kryetarit...

Albin Osmani shpallet sportist i vitit 2023 në Ferizaj

Në teatrin e qytetit “Adriana Abdullahu”, sonte është bërë zgjedhja e sportistit për vitin 2023. Në këtë ceremoni ka marrë pjesë drejtorja e Drejtorisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit Xhemile Murati-Shabani,drejtori i Urbanizmit Arbër Bytyqi, zyrtarë komunal si dhe klubet...

Komuna e Ferizajt njëra ndër komunat fituese të edicionit të 5-të të çmimit të gjuhës

Zyra e Komisionerit për Gjuhët (ZKGJ), në bashkëpunim me Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë, Misioni në Kosovë (OSBE), në edicionin e pestë të ceremonisë vjetore të ndarjes së çmimeve për “Praktikat më të mira në Zbatimin e...

Bleona Karaliti u zgjodh “Vullnetarja e Vitit 2023”

Në kuadër të agjendës për shpalljen e Pavarësisë, mbrëmë është mbajtur ceremonia e shpalljes së “Vullnetari i Vitit 2023” organizuar nga sektori i rinisë në kuadër të Drejtorisë për Kulturë, Rini dhe Sport. Në këtë ceremoni ka marrë pjesë drejtorja...

Vetaksident në Sojevë të Ferizajt, dy të lënduar

Pasditen e së dielës një aksident trafiku ka ndodhur në Sojevë të Ferizajt. Zëdhënësi i policisë  për rajonin e Ferizajt, Kanun Veseli, ka deklaruar se një veturë me targa vendore që ka qenë në lëvizje ka dalë jashtë rrugës. “Ju njoftojmë...

Mbahen Garat komunale të Fizikës 2024 për nxënësit e klasëve të IX, X, XI dhe XII

Gjatë ditës së sotme, organizuar nga Drejtoria e Arsimit dhe Shoqata e Fizicientëve nga Ferizaj, në ambientet e shkollës “Tefik Çanga”, u zhvilluan Garat Komunale të Fizikës për nxënësit e klasëve të 9, 10, 11 dhe 12. Dy nxënësit më...

Në zonën e kufizimit 50 km/h zhvillon shpejtësi 193 km/h, i merret leja për tre muaj dhe dënohet me 300 euro gjobë

Policia Rajonale e Komunikacionit Rrugor, me datën 09.02.2024 rreth orës 19:05 në rrugën tranzitore Talinovc i Muhaxherëve - Bibaj në Ferizaj, ka ndaluar shoferin V.R (M/K) i moshës 30 vjeçar, i cili ka bërë tejkalimin e shpejtësisë, ku në...

Hapet edhe qendra e katërt për Kujdesin dhe Zhvillimin gjatë Fëmijërisë së Hershme

Në kuadër të bashkëpunimit në mes Save the Children, Drejtorisë së Arsimit dhe Drejtorisë për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale, sot në SHFMU “Ali Hadri” në Mirash, zyrtarisht u hap qendra që ka të bëjë me Kujdesin dhe Zhvillimin gjatë...

Arrestohet 30 vjeçari që tentoi të grabit në dy lokacione në Ferizaj

Me datën 05.02.2024 në orën 22:20 dhe në orën 22:35, në dy raste të ndara, policia e stacionit në Ferizaj kishte pranuar informatat, se në rrugën ‘’Vëllezrit Gërvalla’’në Ferizaj, në një barnatore dhe në një dyqan frutash, një person...

Konferenca e Rektorëve mbajti takim me përfaqësues të Agjencisë së Kosovës për Akreditim

Sot, në ambientet e Universitetit të Prishtinës, Konferenca e Rektorëve të Universiteteve Publike të Kosovës, mbajti një takim me Kryetaren e Këshillit Shtetëror të Cilësisë (KSHC) Prof. Asoc. Dr. Hasnije Ilazi, anëtarin e Këshillit Shtetëror të Cilësisë, Prof. Ass....

Tjera

34 mësimdhënës nga Ferizaj, certifikohen në kuadër të projektit të BE-së

34 mësimdhënës nga 3 shkolla të Ferizajt, u certifikuan në kuadër të projektit KosEd. Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim...