30,05,2024

Tech

Më pak shanse për të marrë banesë me qira në Zvicër, nëse ke mbiemër kosovarë apo turq

Një hulumtim i realizuar me porosi të Zyrës Federale për çështje të Banesave (BWO) ka ardhur në përfundimin se gjasat që të ftohesh për ta shikuar banesën për të cilën ke aplikuar, janë shumüë më të ulëta nëse aplikimin...

Shpiket pajisja. Valët Wi-Fi konvertohen në elektricitet

Një grup shkencëtarësh e kanë ndërtuar një makinë që i shndërron valët e rrjetit “Wi-Fi” në energji elektrike, duke mundësuar mbushjen e pajisjeve të ndryshme pa pasur nevojë për bateri. Me krijimin e pajisjeve “Airpod”, shpikjen e mbushjes pa tela...

Rrjeti social Facebook ka rënë për mijëra njerëz përreth botës

Rrjeti social Facebook ka rënë për mijëra njerëz përreth botës. Mijëra përdorues të nervozuar në SHBA dhe në disa vende të Evropës, duke përfshirë vendin tonë, thuhet se janë prekur nga ky problem. Sipas “Down Detector”, një vegël online që...

Tableti i palosshëm nga Samsung mund të lansohet së bashku me Galaxy X

Samsung Galaxy F (ose Galaxy X), telefoni i palosshëm i Samsung mund të njoftohet muajin e ardhshëm, dhe mund të pasohet nga një tablet, poashtu i palosshëm. Ndërsa pamja e mësipërme nxjerr në pah tabletin e palosshëm Lenovo Folio që...

Facebook ka një njoftim shumë të rëndësishëm për ju!

Facebook njoftoi të mërkurën se ka vënë në përdorim një program të ri, që sinjalizon për imazhe lakuriq të fëmijëve. Programi e kishin ndihmuar kompaninë të hiqte 8.7 milionë fotografi të tilla, gjatë tre muajve të fundit. Facebook-u tha se...

Nëse e bëni këtë, iPhone bllokohet përgjithmonë

Nëse ia vendosni datën iPhone-it apo iPad-it tuaj në 1 janar 1970, ose t’i mashtroni miqtë tuaj për ta bërë këtë, ju do ta bllokoni iPhone-in dhe nuk ka kush që ta zhbllokojë atë më. Ky bllokim që ndodh me...

Google tani e di edhe se kur do të vdesim

Google po sheh të gjitha aspektet e jetës digjitale të njerëzve, që nga emaili, kërkimet, hartat, kalendarët, çka do të thotë se di jo pak për 1.17 miliardë përdoruesit e tij. Por tashmë, gjiganti teknologjik do ta dijë se...

Çmimi Bitcoin rritet mbi 9 mijë dollarë

Çmimi Bitcoin është rritur në 9,300 dollarë gjatë 24 orëve të fundit duke regjistruar një rritje mbi 500 dollarë dhe ruajti me sukses vrullin e rritjes, të cilin investitorët e perceptojnë si një nivel të rëndësishëm që mund të...

Bie Twitter

Twitter është jashtë funksionit për përdoruesit në mbarë botën. Përdorues nga Europa, Azia dhe SHBA’të kanë raportuar probleme. Përdoruesit e kanë të pamundur të shohin publikimet e reja në faqe. Në vend të kësaj, shfaqen publikimet e vjetra.

Lajm i keq për përdoruesit e Viber, ja çfarë ka ndodhur

Masat e autoriteteve ruse për bllokimin e aplikacioneve të caktuara për shkëmbim të mesazheve kanë dëmtuar përdoruesit e Viber. Si pasojë e këtyre masave nga autoritetet ruse, përdoruesit rusë të shërbimeve online të ndryshme, janë duke u përballur me vështirësi...

Tjera

Arrestohet një person në Ferizaj, i dyshuar se ka kryer rrëmbim të një personi në Fushë Kosovë

Me datë 25.05.2024 rreth orës 09:35 policia rajonale e Ferizajt ka pranuar një informatë me telefon nga një femër...