22,02,2024

Tech

Aplikacionet online të cilat iu bëjnë të pasur

Të gjithë ne humbim orë të tëra të fokusuar në ekranet e telefonave tanë të ‘mençur’, e pse të mos fitojmë para derisa e shfrytëzojmë aq shumë këtë paisje? Sipas një liste të publikuar nga EarnLite, e cila ka publikuar...

Ja sa lloje të reja të Bitcoin kanë lindur prej daljes së versionit të parë

Sa po rritet zhvillimi teknologjik i Bitcoin? Sa lloje të reja të Bitcoin kanë lindur prej daljes së versionit të parë? Specialistët e sigurisë së teknologjisë informative dhe mbrojtjes së kriptovalutave, shpjegojnë se si dhe sa valuta të tjera kanë...

Zyrtare: Google Maps tani edhe në gjuhën shqipe

Katërmbëdhjetë vjet më parë, Google Maps dukej shumë ndryshe, dhe ishte vetëm në gjuhën angleze. Por shërbimi i famshëm i hartave digjitale është shumë më i avancuar sot, dhe tani ka më shumë se 1 miliard njerëz të cilët e përdorin Google...

Shqiptarët heqin dorë nga Bitcoin, ‘zhduken’ tregtuesit

Kriptovalutat duket se nuk janë në ditët e tyre më të mira. Luhatjet e mëdha në çmim dhe humbjet në vlerë duket se kanë bërë që “tregtarët” e kriptovalutave në Shqipëri të heqin dore prej tyre. Në faqen LocaBitcoin...

“Ka ardhur koha ta fshihni Facebook-un”

Artan Murati nga Instituti Demokratik i Kosovës (KDI), ka sqaruar të gjitha procedurat dhe afatet për liberalizimin e vizave pas miratimit të Demarkacionit Sipas tij, tash gjithçka është në dorën e Komisionit, Parlamentit dhe Këshillit të BE-së. Këto janë të gjitha...

Blerja e valutave virtuale në të ‘zezën’ trend në Kosovë

Përkundër asaj se kriptovalutat mund të blihen në mënyrë të rregullt dhe me debit kartela, në Kosovë pjesa më e madhe e shkëmbimeve bëhet në dorë, ose në të “zezën”. Kështu ka deklaruar inxhinieri Ermal Sadiku ku ka thënë se...

Lajm i keq për përdoruesit e Bitcoin në Kosovë, ATK ka këtë plan!

Përdorimi i monedhave virtuale në botë, ka bërë që të zgjoi interesim të madh edhe tek kosovarët. Kohëve të fundit janë disa qytetarë të cilët po përdorin forma të ndryshme të biznesit me një veprimtari që konsiderohet ilegale nga Administrata...

Arrihet marrëveshja e madhe për kripto-valuta

Ky konsiderohet si një hap i madh për tregun e kripto-valutave. Coinbase e cila është këmbimorja më e madhe në tregun e kripto-valutave ka arritur marrëveshje bashkëpunimi me Barclays e cila është një ndër bankat më të mëdha në Mbretërinë...

Risi nga Whatsapp, zublojeni kush po ju lexon…

WhatsApp është një nga aplikacionet më të mira për të biseduar në grup me miqtë. Kur flisni me vetëm një mik, mund të shihni lehtësisht nëse e ka lexuar mesazhin nëpërmjet vizave blu. Ndërsa tek bisedat në grup është më e...

“Bitcoin po vret njerëz”

Bill Gates u është bashkuar zërave kundër monedhave virtuale, madje themeluesi i Microsoft shkon më tej, kur thotë se këto monedha, si Bitcoin tërthorazi po vrasin njerëz. Gates e shprehu këtë mendim të tijin përmes rrjetit Reddit. “Për momentin, të ashtuquajturat...

Tjera

34 mësimdhënës nga Ferizaj, certifikohen në kuadër të projektit të BE-së

34 mësimdhënës nga 3 shkolla të Ferizajt, u certifikuan në kuadër të projektit KosEd. Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim...