22,02,2024

Tech

Paratë virtuale, BQK vjen me një veprim të papritur!

Bordi Ekzekutiv i BQK-së ka themeluar një organ të përhershëm për vlerësimin dhe adresimin e sfidave rregullative lidhur me paratë virtuale. “ Ky organ i strukturuar në formën e një grupi këshillues do të përcjellë dhe analizojë zhvillimet ndërkombëtare për...

Evropa paralajmëron në shqip për rrezikun e kriptovalutave

Banka e Shqipërisë iu bashkua së fundmi bankave qendrore europiane dhe autoriteteve të tjera që paralajmëruan popullsinë të mos luajë me kriptomonedha, ose të jetë e vetëdijshme për humbjet e konsiderueshme që mund të pësojë nga kjo lojë, e...

​Banka e Shqipërisë: Kujdes nga monedhat virtuale

Banka e Shqipërisë ka publikuar sot një njoftim të Autoritetit Mbikëqyrës Evropian (AME) që paralajmëron konsumatorët, se monedhat virtuale janë produkte me rrezik të lartë dhe janë të papërshtatshme për investime, kursime apo plane pensioni. Monedha Virtuale (MV) që ekzistojnë...

Këto gjëra duhet t’i fshini menjëherë nga Facebooku

Facebook di shumë gjëra rreth jush, shumica e tyre shihen edhe nga miqtë tuaj. Por, kjo ka një anë të errët. Shumica e informacionit që ruhet dhe shpërndahet në faqe mund të përdoret për qëllime të këqija, kështu që është...

Stabilizohet çmimi i Bitcoin

Edhe pse ka një rënie prej 3 për qind gjatë 24 orëve të fundit, Bitcoin sot arrin vlerën e mbi 11 mijë dollarëve në indeksin e çmimeve CoinMarketCap, duke u rikthyer me më shumë se 4 mijë dollarë pas...

Një firmë në Malajzi merr certifikatë në përputhje me Sheriatin për kriptovalutën e saj

Firma HelloGold me bazë në Malajzi ka marrë një certifikatë në përputhje me Sheriatin për kriptovalutën e saj prej ari dhe planifikon të lansojë platformën e saj të artë në Tajlandë më vonë këtë vit, tha kompania. Sipas mediave të...

Gërmimi i kripto-valutave, lajm fantastik për kosovarët

Kripto-valutat janë një trend global dhe kanë tendencë ndryshimin e mënyrës së centralizuar të sistemit të pagesave. Në një studim të realizuar nga Elite Fixtures dhe të publikuar në CNBC Crypto, Kosova është në listën e top 10 vendeve më...

Ky aplikacion i zgjidhë detyrat në matematikë menjëherë

Një video e një aplikacioni të ri është bërë hit në internet – i cili premton t’ua zgjidhë problemet njerëzve në matematikë. Bazuar në videon promovuese, PhotoMath, i quajtur “kalkulatori i mençur me kamerë”, përdorë kamerën e celularit për të...

Wall Street ka zgjidhur një problem të madh për Bitcoin

Wall Street ka zgjidhur një problem të madh për Bitcoin – paqëndrueshmërinë në treg – duke hapur kështu rrugën që monedha të shërbejë si një mjet këmbimi ndërmjet njerëzve dhe të të fitoj një prezencë më të madhe. Ky është...

‘Shfaqet’ modeli më i avancuar nga Nokia deri më sot, Nokia 7+

Një fotografi e re që po qarkullon online shfaq modelin e ri të Nokia 7+, telefonin më të mirë të Nokia-së deri më sot. Pamja frontale e telefonit të ri të HMD Global e cila ka marrë përsipër markën e...

Tjera

34 mësimdhënës nga Ferizaj, certifikohen në kuadër të projektit të BE-së

34 mësimdhënës nga 3 shkolla të Ferizajt, u certifikuan në kuadër të projektit KosEd. Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim...