25,05,2024

Dalin tre emra nga Maqedonia në ‘Panama Papers’

Must Read
Panama Papers

Sipas të dhënave të Konzorciumit ndërkombëtar të gazetarëve hulumtues, Panoski ndërlidhet me kompaninë “Orient Oil and Gas Limited”, e cila është regjistruar në një adresë në Ishujt e Virgjër Britanikë.

Spasovski ndërlidhet me kompaninë “Fisn Del Limited”, e regjistruar në ishujt Sejshell, ndërsa Roland Zllatku ndërlidhet me kompaninë “Eniston Developmnet Corporation”, me adresë në Shangai, Kinë, ndërsa e regjistruar në Ishujt e Virgjër.

Që nga publikimi fillestar i mega-aferës së Konzorciumit ndërkombëtar të gazetarëve hulumtues, „Dokumentet e Panamasë“, ishte theksuar nga hulumtuesit se posedimi i “of-shore” kompanisë diku në botë, nuk është diçka e paligjshme.

Kompanitë të cilat më së shpeshti i zgjedhin destinacionet “of-shore” për regjistrim, këtë e bëjnë për shkak të tatimeve dhe të dhënave tjera të ulëta.

Duhet përmendur edhe se kompanitë dhe personat të cilët i publikoi Konzorciumi ndërkombëtar i gazetarëve hulumtues janë të lidhur vetëm me një firmë juridike “of-shore”, Mossack Fonseca, e katërta në botë për nga madhësia.

The post Dalin tre emra nga Maqedonia në ‘Panama Papers’ appeared first on Lajminet.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Policia kap shoferët me dronë në vijë të plotë, 200 euro gjobë dhe heqje e patentë-shoferit për 3 muaj

Policia ka njoftuar se në rrugën magjistrale Ferizaj-Viti, saktësisht në fshatin Gërlicë të Ferizajt ka ndaluar dy shoferë, njëri...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img