16,07,2024

Ja kush ishte Almir Daci

Must Read
Almir Daci

I pyetur për këtë lajm, drejtori i drejtorisë së policisë së Korçës, Ajet Zyberi tha se zyrtarisht nuk kane asnjë informacion për vrasjen ose jo të Dacit, as nga strukturat e specializuara të shtetit. Almir Daci, 33 vjeç, i njohur me emrin e luftës si “Ebu Beliksa”, akuzohet për veprat penale: “Rekrutimi i personave për kryerjen e veprave me qëllime terroriste ose të financimit të terrorizmit” dhe “Nxitje, thirrje publike dhe propagandë për kryerjen e krimeve me qëllime terroriste, nxitje të urrejtjes apo konfliktit nacional, racor apo fetar”.

Para se Daci t’u bashkohej militantëve, ai ishte i njohur në raportet e Shërbimit Inteligjent Shqiptar dhe Drejtorisë së Antiterrorit, si person që më parë rekrutonte të rinj për të luftuar në radhët e ISIS-it. Në janar të 2016-s, prokuroria zbardhi një komunikim të ish-imamit të xhamisë së Leshnicës me dy ish-imamët e xhamisë së Mëzezit lidhur me  rekrutimin dhe nisjen e personave të ndryshëm drejt Sirisë. Biseda me ta për rekrutim të luftëtarëve të ISIS, ishin provat kryesore për akuzat. Në Tiranë ishte hapur procesi gjyqësor ndaj tij, i cili në mungesë të Dacit, shtyhej çdo herë. Daci ishte shpallur në kërkim edhe nga Interpoli, prej dy vitesh.

Almir Daci u bë protagonist i një videoje kërcënuese për shqiptarët në emër të Shtetit Islamik. Në 2015-n, ai propagandonte për t`iu bashkuar luftës për xhihad. Dy prindërit e tij, duke qenë në dijeni të faktit që djali i tyre ishte kthyer në një terrorist në shërbim të organizatës ekstremiste, Shteti Islamik, shpreheshin se djalin e tyre e kishin mashtruar.

The post Ja kush ishte Almir Daci appeared first on Lajminet.

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Arrestohet një person për përdorim të armës

Policia e stacionit në Ferizaj me datën 15.07.2024 rreth orës 23:30 ka pranuar një informacion se në rrugën  ‘’Vëllezërit...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img