Uncategorized

Nuk ka seancë në Kuvend, deputetët në Francë, bëjnë tifo për kombëtaren


Publikuar më:


Kombëtarja Kuq e Zi

Duket se përfaqësimi i Shqipërisë në Euro2016 ka eklipsuar edhe urgjencën që ka miratimi i reformës në drejtësi, që është në momentet e fundit.

Këtë të enjte dyert e Kuvendit do jenë të mbyllura. Seanca e përjavshme plenare nuk do të zhvillohet.

Zyrtarisht është njoftuar vetëm mos mbledhja e Parlamentit, por burime të Ora Neës sqaruan dy arsyet pse deputetët do marrin pushim këtë të enjte.

E para lidhet me varfërinë e agjendës parlamentare, pasi aktualisht në komisione janë në shqyrtim vetëm dy projektligje, ai për dhomat e tregtisë dhe industrisë”, dhe projektligji për ratifikimin e protokollit të Traktatit të Atlantikut Verior për aderimin e Malit të Zi”.

E dyta, është mungesa e kuorumit për votimin e projektligjeve, pasi deputetët kanë fluturuar drejt Francës, për të ndjekur ndeshjen e kombëtares shqiptare me ekipin francez, mbrëmjen e së mërkur ës në Marseille.

Duket se përfaqësimi i Shqipërisë në Euro2016 ka eklipsuar edhe urgjencën që ka miratimi i reformës në drejtësi, që është në metrat e fundit.

Këtë të enjte pritej që në seancë palët të ballafaqonin qëndrimet e tyre publike në lidhje për reformën të cilat aktualisht nuk kanë pikëtakim.

The post Nuk ka seancë në Kuvend, deputetët në Francë, bëjnë tifo për kombëtaren appeared first on Lajminet.

Comments
To Top