Uncategorized

Moti i çoroditur në Serbinë, erëra të forta rrëzojnë edhe pemë (Foto)


Publikuar më:


Moti në Serbi

Siç raporton instituti meteorologjik i Serbisë, se moti i tillë me erëra të forta do ta përcjell edhe më tutje vendin, por nuk dihet se cila do të jetë saktësisht fuqia e tyre.

Sipas këtij instituti, këto erëra janë si rezultat i ndryshimeve klimatike në tërë botën dhe masës së erova nga Afrika dhe Mesdheut, transmeton lajmi.net.

“Si rezultat i rrymave ajrore të nxehta dhe jo stabile që arrijnë nga Afrika dhe Mesdheu, janë edhe këto erëra të forta. Gjithashtu edhe ngrohja globale, shpesh po sjellë situata ekstreme, por kjo nuk të thotë se do përsëriten shumë shpejtë, por se më kalimin e viteve, ato po shtohet”, kanë thënë nga ky institut.

Raste të erërave të forta të përcjella me shi të dendur në Serbi, janë paraqitur në rrethinë të Beogradit si dhe në disa pjesë të Vojvodinës, ku janë përcjell me dëmtimet të drunjve dhe probleme tjera. /lajmi.net

02ae4bda9ea9f26135044713070d8a2b 2fc1c530274a4de5be94e96e8ec233af d92599de1b221108bc5b46dc960f9c05

 

The post Moti i çoroditur në Serbinë, erëra të forta rrëzojnë edhe pemë (Foto) appeared first on Lajminet.

Comments
To Top