Uncategorized

Merkel dënon grusht shtetin në Turqi


Publikuar më:


Angela Merkel

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, sot e dënoi grusht shteti në tentativë ushtarake në Turqi dhe tha se Berlini qëndron nga ata që mbrojnë demokracinë dhe sundimin e ligjit në Turqi.

“Është tragjike që kaq shumë njerëz janë vrarë. Gjakderdhjet në Turqi duhet të ndalet menjëherë”, tha Merkel, raporton Reuters, transmeton lajmi.net.

Kancelarja gjermane tha se populli turk ka të drejtën për të zgjedhur udhëheqësit e tyre politikë përmes zgjedhjeve të lira.

“Tanke në rrugë dhe sulmet ajrore kundër popullit nuk kanë si të arsyetohen”, tha Merkel. /lajmi.net/

.

Comments
To Top