29,09,2023

Shëndetësi

Labi grumbullon 70 mijë euro për dy të lënduarit e Ferizajt

Vetëm gjatë ditës së sotme, Labinot Tahiri, ish-deputet i Kuvendit të Kosovës, grumbulloi 70 mijë euro bashkë me qytetarët në Ferizaj. Shpërthimi i bombolës së gazit në Ferizaj ka shkaktuar lëndimin e mbi 40 personave. Disa prej të lënduarve kanë pësuar...

Familjari i njërit prej të lënduarve në Ferizaj: Fatkeqësia e vendit është që nuk kemi një spital kundër djegieve

Në qytetin e Ferizajt është duke u bërë grumbullimi i parave për dërgimin e dy të lënduarve në Turqi. Kjo pasi Ministria e Shëndetësisë nuk i përfshiu në listë. Njëri nga familjarët e të lënduarve në një prononcim direkt për...

Operacionet në zemër në kohë pandemie

Edhe pse në kohë pandemie në Repartin e Kardiokirurgjisë vazhdojnë të kryhen operacione urgjente në zemër. Së fundi në këtë repart është kryer një operacion i rrallë në patologjinë: diseksion spontan i arterieve koronare.  Diseksioni spontan i arterieve koronare  është një...

Kosovari që mori vaksinën antiCOVID tregon për efektet anësore që i përjetoi

Kosovari Imer Shehu që jeton në Angli ka vendosur që ta marrë vaksinën anti-Covid. Britania e Madhe nisi testimin e vaksinës kundër koronavirusit dhe ndër 10,000 vullnetarët e përzgjedhur për fazën e tretë të testimit është edhe Imer Shehu nga...

Pas vdekjes së Valentina Ibrahimit, familjarët i kthejnë paratë e mbledhura për të

Ditë më parë ndërroi jetë Valentina Ibrahimi, 24 vjeçarja e diagnostikuar me sëmundjen Leukemi Akute. Megjithëse kishte iniciativa për të mbledhë para për shërimin e saj, ajo nuk arriti ta mund këtë sëmundje. Është motra e saj, Deniza Ibrahimi ajo e...

Me qindra qytetarë kontaktohen përmes telefonit që nga muaji korrik nga infermieret e Qendrës së Thirrjeve

Ky shërbim u funksionalzua me qëllim të këshillimit, monitorimit dhe vlerësimit të gjendjes shëndetsore të të prekurve nga COVID-19, të cilët gjenden në izolim shtëpiak. Gjatë kësaj periudhe janë evidentuar gjithsejtë 2558 kontakte telefonike me...

Analiza e pasojave nga COVID19 në bizneset mikro dhe të vogla në rajonin Lindje

Ju njoftojmë se, përkrahur nga Ministria e Zhvillimit Rajonal, AZHR – Lindje është duke implementuar projektin ‘’Analiza e pasojave nga COVID19 në bizneset mikro dhe të vogla në rajonin Lindje’’. Përmes këtij projekti do të bëhen analiza dhe do...

Maska po ju shkakton probleme me frymëmarrjen? Mënyra si t’i forconi mushkëritë tuaja

Përdorimi i maskave është bërë një pjesë integrale e jetës sonë që kur pandemia pushtoi botën. Mbajtja e maskës është bërë një normale e re për ne ku nuk mund të dalim nga shtëpia pa të sepse është kthyer...

Pandemia ndikoi edhe në sigurimin e rezervave të gjakut në spitalet e Kosovës

Publikime të shumta pati gjatë ditëve të fundit ku qytetarë të ndryshëm kërkonin dhurues gjaku, shumica prej tyre në klinikat e QKUK-së. Shumë prej tyre kërkonin dhurim të gjakut të grupeve të caktuara si A pozitiv, apo A negativ. Qendra...

Studimi i ri: Pirja e duhanit bën që tri herë më shumë qeliza të infektohen me koronavirus

Pirja e duhanit rrit rrezikun e infeksionit të rëndë me coronavirus duke lagur reagimin imunitar të trupit, sugjeron një studim i ri. Studimet laboratorike në modelet e rrugëve të frymëmarrjes të bëra nga qelizat burimore njerëzore zbulojnë se pirja e...

Latest News

Mbahet Akademi solemne e Koncert Memorial në nderim të Dëshmorëve të Kombit në Ferizaj

Mbrëmjen e sontme tek Kompleksi i Varrezave të Dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Ferizaj, është mbajtur akademi...