29,09,2023

Lajme

Balla bën publike pyetjen e referendumit

Nënkryetari i Partisë Socialiste Taulant Balla u shpreh se pas shtatë ditësh Partia Socialiste do mbajë referndumin e caktuar në Kongres. Deputeti socialist e cilësoi referendumin si një process të rëndësishëm ashtu sikurse është për të gjithë partitë progresiste europiane. Në...

Vendbanimet që nesër do mbeten pa rrymë

KEDS njofton se nesër në disa qytete të Kosovës nesër do të ketë ndërprerje rryme, transmeton Koha.net. Më poshtë janë zonat që do të kenë ndërprerje të rrymës elektrike. Ferizaj 1. Më 02.04.2016 në NS 35/10 kV Ferizaj 2 do të shkyçet: • LP...

Enver Hoxhaj i reagon ashpër Sergey Lavrovit

Ish-Ministri i Jashtëm i Kosovës Enver Hoxhaj ka reaguar ndaj deklaratave të Ministrit të Jashtëm të Rusisë Sergey Lavrov, i cili sot ka pritur në Moskë kryediplomatin serb Ivica Dacic. Atje, Lavrov ka adresuar kritika ndaj Qeverisë së Kosovës...

Qani Mehmedi: Skandali mes Musa Xhaferit e Ermira Mehmetit dëshmon se kemi një elitë rrugaçe

Njohësi i çështjeve politike në Maqedoni, Qani Mehmedi, ka thënë në Info Magazine të Klan Kosovës se dorëheqja e ministrave të Bashkimit Demokratik për Integrim nga Qeveria e Maqedonisë nuk ka të bëjë me skandalin seksual në mes të...

Gjorgjiev: Qeverisë i janë parashtruar dorëheqjet e ministrave dhe zëvendësministrave të BDI-së

Ministrat dhe zëvendësministrat nga BDI-ja sot i parashtruan dorëheqjet në Qeverinë e Republikës së Maqedonisë. “Mund të konfirmoj se deri te Qeveria kanë arritur të gjitha dorëheqjet e ministrave dhe zëvendësministrave nga radhët e BDI-së. Bëhet fjalë për dorëheqjet e...

Në Athinë shkatërrohet grupi kriminal i shqiptarëve

Organet greke të rendit kanë shkatërruar një grup kriminal, anëtarët e të cilit kanë kryer vrasje, grabitje, vjedhje shtëpish dhe makinash në zona të ndryshme të Athinës. Prej 7 të arrestuarve të këtij grupi, 6 janë shtetas shqiptarë, njëri është...

Rusia paraqet provat: Turqia furnizon me armë ISIS-in, përfiton 1.9 milionë USD

Në këshillin e Sigurimit të OKB-së Moska ka paraqitur të dhënat të armëve të paligjshme të Turqisë që dyshohet se i dërgon në Siri për të furnizuar Shtetin Islamik të ISIS-it. I dërguari rus i OKB-së, Vitali Çurkin ka akuzuar...

8 të plagosur nga përleshjet midis migrantëve në Greqi

Përleshjet midis migrantëve në një kamp të mbipopulluar në qytetin Piraeurs, pranë Athinës, kanë lënë së paku tetë veta të plagosur, transmeton Radio Europa e Lirë. Raportohet se afganë dhe sirianë kanë qenë të përfshirë në një rrahje tri orëshe...

Sergei Lavrovit ende i “dhemb” lirimi i Ramush Haradinajt nga Haga, kërkon mbylljen e Tribunalit

Ministri i jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq dhe ai i Rusisë, Sergei Lavrov kërkojnë mbylljen sa më të shpejt të Tribunalit të Hagës, transmeton Indeksonline. Në një konferencë të përbashkët për media, të pyetur për pafajësinë e liderit radikal Vojislav...

Ja si do të jetë moti në ditët në vijim

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se masat  e ngrohta të ajrit me origjinë afrikane të cilat depertuan mbi vendin tonë ditë më parë, do të kenë efektin termik edhe për një periudhë kohore. Në këto kushte do të mbajë...

Latest News

Mbahet Akademi solemne e Koncert Memorial në nderim të Dëshmorëve të Kombit në Ferizaj

Mbrëmjen e sontme tek Kompleksi i Varrezave të Dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Ferizaj, është mbajtur akademi...