Lajme

Zgjidhet kryeministri i ri i Islandës


Publikuar më:


image_1460013833-3036443

Afera e “Panama Papers” e ka detyruar koalicionin qeveritar islandez ta emëroj kryeministrin e ri dhe u premtua se zgjedhjet e reja parlamentare do të mbahen para fundit të këtij viti.

Presidenti islandez dekretoi Sigurdur Ingi Johannsson, i propozuari i koalicionit qeveritar, si kryeministër të ri të vendit, ndërkohë që zgjedhjet e parakohshme janë paralajmëruar për vjeshtën e këtij viti.

53-vjeçari Johannsson aktualisht mban postin e ministrit të Bujqësisë dhe Peshkimit si dhe është numri 2 në Partinë Progresive, duke qenë një i besuar i kryeministrit të dorëhequr Gunnlaugsson.

Sigmundur  Davíð Gunnlaugsson- u bë viktima e parë e madhe e Panama Papers – u largua  pas protestave gjithë popullore pasi u zbulua se gruaja e tij zotëronte një kompani “offshore” në Panama, raporton The Guardian.

Comments
To Top