Uncategorized

Serbia mirënjohëse Rusisë për “luftën” në OKB kundër Kosovës e Bosnjës


Publikuar më:


Putin e Nikoliq

Kështu ka thënë për Sputnik presidenti serb, Tomisllav Nikoliq.

“Unë jam mirënjohës për Rusinë dhe presidentin [Vladimir] Putin se Këshilli i Sigurimit nuk ka kaluar një rezolutë për Srebrenicën, e cila do të jetë një katastrofë për ne. Në kërkesën time, Moska ka shfrytëzuar të drejtën e vetos, e cila ka qenë të jetë një procedurë e vështirë. Ne jemi gjithashtu mirënjohës për ndikimin e Moskës që çoi në mos anëtarësimin e Kosovës në UNESCO”, ka thënë Nikoliq për Sputnik, transmeton Indeksonline.

Kosova shpalli pavarësinë nga Serbia në shkurt të vitit 2008 dhe është e njohur nga 108 shtete anëtare të OKB-së.

The post Serbia mirënjohëse Rusisë për “luftën” në OKB kundër Kosovës e Bosnjës appeared first on Lajminet.

Comments
To Top