Uncategorized

Serbët arrijnë që përvjetorin e Vidovdanit ta festojnë në parlamentin britanik


Publikuar më:


Manifestimi në Parlamentin e Britanisë së Madhe

Disa nga deputetët britanikë të krahut të djathtë, kanë mbajtur një takim me rastin e 100 vjetorit, kur i njëjti institucion në vitin 1916, kishte kujtuar Betejën e Kosovës, por në versionin serb.

Në atë kohë, ndonëse shteti i vetëm më i konsoliduar ishte Serbia në kuadër të mbretërisë Serbo-Kroato-Sllovene, disa deputetët të këtij parlamenti, kishin zgjedhur që të krijojë raporte të mira me Beogradin dhe, si rrjedhojë e kishin shënuar edhe përvjetorin e Betejës së Kosovës, transmeton lajmi.net.

Sipas mediave serbe, bëhet e ditur se në këtë takim kanë, i është drejtuar të pranishmëve deputeti i partisë Konservative, Stuart Andrew./lajmi.net

 

The post Serbët arrijnë që përvjetorin e Vidovdanit ta festojnë në parlamentin britanik appeared first on Lajminet.

Comments
To Top