Shëndetësi

Hani më shumë kungull për të jetuar më gjatë


Publikuar më:


Se si të jetoni më gjatë është një pyetje të cilës shumë njerëz duan t’ia dinë përgjigjen.

Ushqimi i shëndetshëm, i balancuar dhe, më specifikisht, ngrënia e kungujve mund t’jua rritë jetëgjatësinë, transmeton Telegrafi.

Kungulli ndryshe lidhet edhe me festën e Halloween-it dhe muajin e tetorit në përgjithësi.

Kungujt janë të pasur me karotenoide, të cilat ndërlidhen me sy të shëndetshëm, e gjithashtu edhe na mbrojnë nga sëmundjet e kancerit dhe nga disa lloje të kancerit.

Ekspertët rekomandojnë të hani kunguj tri herë në javë për t’i korrur të gjitha përfitimet shëndetësore.

Kungulli është burim i mahnitshëm i beta-karotenit, antioksidues i fuqishëm të cilin trupi e shfrytëzon për të krijuar vitaminë A.

Madje, disa prej farave të kungujve mund të përmbajnë edhe triptofan – i cili ndërlidhet me rritjen e disponimit.

To Top