Shëndetësi

“Bebet sumo”, shkaku i rritjes së obezitetit tek foshnjat


Publikuar më:


Ekspertët e shëndeti thonë se numri i foshnjave obeze po rritet me shpejtësi.
Sipas raportit të vitit të shkuar më shumë se 1400 foshnje në Angli klasifikoheshin si obeze.

Sudimit thotë se shkaku i kësaj janë nënat të cilat ua heqin qumështin e gjirit fëmijëve më herët seç duhet dhe e zëvendësojnë atë me ushqime të tjera jo të shëndetshme plot me kalori.

Duke folur për këto figura profesor David Haslam nga Forumi Ndërkombëtar i Obezitetit tha se problemi i nënave të cilat janë të shëndosha dhe lindin fëmijë të shëndoshë ka kapur një nivel epidemie.

“Në i detyrojmë fëmijët të hanë ushqim në një moshë të papërshtatshme. Sistemi i tyre tretës nuk është mësuar akoma me ushqime të forta dhe kështu ata bëhen obezë para se të mbushin 1 vjeç”, tha ai.

Foshnjat duhet të ushqehen me gji derisa të mbushin 6 mua3a5512a000000578-3931806-image-m-23_1479044921381-634x445

Comments
To Top