Uncategorized

Basha, thirrje Ramës: Voto reformën me opsionet e Venecias


Publikuar më:


Lulzim Basha

“Opozita ka pranuar një nga opsionet e Venecias që ofron mekanizmat e moskapjes së drejtësisë nga politika. Nuk pranojmë asgjë më pak se kjo”, deklaroi Basha.

Kreu i opozitës nënvizoi se PD-ja është gati të votojë një reformë në drejtësi që garanton moskapjen e drejtësisë: “Jemi gati! Të hënën pranuam të gjitha sugjerimet e faktorit ndërkombëtar.

Dhamë garanci për ta votuar këtë paketë. Kryeministri e refuzoi zgjidhjen e EURALIUS-it, OPDAT-it dhe Venecias. E refuzoi se nuk përputhet me konceptin e tij për drejtësi. E patë se kush është ky koncept. Dje kërcënoi Prokurorinë pas skandalit të përgjimit. Por nuk është kjo drejtësia që fut shqiptarët në Europë. Qeveria do një drejtësi të kapur politikisht, nuk i intereson drejtësia e pavarur”.

The post Basha, thirrje Ramës: Voto reformën me opsionet e Venecias appeared first on Lajminet.

Comments
To Top