Lajme

“Vrasja e ambasadorit nuk do të ndikojë negativisht në marrëdhëniet Turqi-Rusi”


Publikuar më:


Kryetari i Këshillit Parlamentar për Siguri i Dumës ruse Leonid Slutsky deklaroi se vrasja e ambasadorit të Rusisë në Turqi, Andrey Karlov, gjatë sulmit të armatosur në Ankara nuk do të ndikojë negativisht në marrëdhëniet mes Turqisë dhe Rusisë, raporton Anadolu Agency (AA).

Zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë Maria Zaharova tha se sulmi i armatosur ndaj ambasadorit të Rusisë në Turqi Andrey Karlov është sulm terrorist dhe se Rusia do të paraqesë rastin në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.

“Do të vazhdojmë luftën kundër terrorizmit”, tha Zaharova para gazetarëve në Moskë.

Ajo theksoi se nevojitet të ngritet hetim dhe të dënohen përgjegjësit për sulmin

Zaharova theksoi se janë në kontakt me zyrtarët turq lidhur me sulmin e ambasadorit rus.

Përkujtojmë se sulmuesi i armatosur i cili sot në Ankara e kreu sulmin ndaj ambasadorit të Rusisë në Turqi Andrey Karlov, është neutralizuar në operacionin policor që pasoi pas sulmit të armatosur.

Karlov sot është sulmuar në ekspozitën e fotografive të cilën e hapi në Qendrën e Arteve Bashkëkohore në Ankara.

 

.

Comments
To Top