Sport

Trajneri i parë i vëllezërve Xhaka tregon diçka të jashtëzakonshme (FOTO)


Publikuar më:


“Ishin paksa më të mirë se fëmijët e tjerë, por jo me ndonjë diferencë kushedi çfarë”, kujton Andi Aihenberger, i cili para 18 vjetësh i mësoi për herë të parë lojën me top Taulantit gjashtë dhe Granitit pesëvjeçar.

Ishte vera e vitit 1998 kur Xhakat e vegjël erdhën në stërvitjen e parë me ekipin Konkordia të Bazelit, por Aihenberger e kujton si të qe dje: “Ishin fëmijë të jashtëzakonshëm; modestë, të edukuar, të sjellshëm dhe paksa të turpshëm në fillim. I solli i ati në stërvitje. Taulanti luante mesfushor, Graniti sulmues”.

Qysh në seancën e parë trajneri pikasi entuziazmin e vëllezërve për topin. “Donin të stërviteshin çdo ditë dhe mezi e prisnin ndeshjen e radhës në kampionat. Për pesë vjet arritëm shumë suksese, por patëm edhe disfata”, thotë tekniku zviceran.

I ati, Ragipi, ishte përherë aty, por asnjëherë nuk ndërhyri në punën e trajnerit. Aihenberger i ruan edhe sot lidhjet me familjen nga Prishtina, ndërsa takohet shpeshherë me Taulantin i cili jeton në Bazel dhe është titullar i padiskutueshëm te kampionët e Zvicrës. “Sa herë më sheh, ndalet e më takon, më pyet si më shkojnë punët. Sot nuk është më ai djaloshi i turpshëm, por një mesfushor i zoti”, thotë trajneri.

Sipas tij, Graniti ka lindur për të qenë udhëheqës në fushë dhe jashtë saj: “Dukej që në fillim që kishte diçka më shumë se të tjerët. Ishte i sigurt në atë që bënte dhe nuk e tërhiqte këmbën në ndërhyrje. Gjithashtu kujdesej për të vëllanë dhe shokët e skuadrës. Ia bënte gati çantën Taulantit para stërvitjes dhe kujdesej që të dy të ishin në kohë për stërvitje. Qysh në krye të herës Graniti ishte shumë i pavarur”.

Aihenberger kujton edhe se si ai vetë kujdesej për ta duke ua lidhur këpucët dhe duke u dhënë këshilla gjatë rrugëtimit të tyre. “Ajo që ka më shumë rëndësi është se ata kënaqeshin duke luajtur futboll”, thekson tekniku nga Bazeli.

Parashikoni ndeshje të futbollit dhe fitoni dhjetëra shpërblime, duke përfshirë një iPhone 6S dhe Samsung Galaxy S6.  

.

Comments
To Top