Lajme

Shpërthim i fuqishëm në Turqi, një ushtar i vrarë dhe 47 të plagosur


Publikuar më:


bombe-ne-turqi

Një ushtar ka mbetur i vdekur dhe 47 të tjerë janë plagosur pas një sulmi me bombë që ka shpërthyer në një pikë ushtarake në një rajon ku mbizotërohet nga kurdët në juglindje të Turqisë.

“The Guardian” raporton se autoritetet turke për sulmin fajësuan Partinë e Punëtorëve të Kurdistanit.

Rreth 20 ambulanca nxituan për në vendin e ngjarjes në qytetin Hani, në veri të provincës së Dijarbakerit, thotë burimi ku bazohet ‘Tha Guardian’.

Raportohet se shpërthimi ishte aq i fuqishëm saqë driarët u thërmuan dhe ndërtesat përreth u dridhën, thonë dëshmitarët./KosovaPress/

 

Comments
To Top