Lajme

Selimi: Qeveria e ka lënë Veriun në dorë të Serbisë


Publikuar më:


Deputeti i Kuvendit të Kosovës, nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi ka vlerësuar se situata e sigurisë në Kosovë vazhdon të mbetet nën mëshirën e rastësisë.

Në intervistën për “Epokën e Re”, Selimi ka thënë se edhe po të kishin kapacitete të plota nuk do të ishin efektive për shkak të qasjes së Qeverisë në këtë fushë.

Kurse sa i përket vendosjes së përmendores së Car Llazarit në veri, Selimi ka thënë se kjo tregon që Qeveria ia ka lënë atë pjesë në dorë të Serbisë.

Megjithatë, ai ka deklaruar se cari serb nuk do ta ketë gjatë në Mitrovicë sikurse që nuk e kanë pasur përmendoret e carëve të tjerë. Duke parë përvojën e demarkacionit me Malin e Zi, Selimi ka thënë se demarkacioni me Serbinë nuk duhet t’u mbetet në duar atyre që nuk u dhimbset Kosova dhe toka e saj.

Comments
To Top