Lajme

Rritet në 80 numri i të vrarëve në Bagdad, ISIS-i merr përgjegjësinë për sulmin


Publikuar më:


92641971-mediaitem92641968_1480002504-7128198

ISIS-i e ka marrë përgjegjësinë për sulmin vetëvrasës në afërsi të kryeqytetit irakian, Bagdad.

 

Një kamikaz e ka hedhur në erë makinën plot me eksplozivë afër një pike karburanti në qytetin al-Hilla, 100 kilometra në jug të Bagdadit.

Lajmi është bërë i ditur nga burimet policore dhe mjekësore, raporton Reuters, përcjell Express.

Sulmi ndodhi në pikën e karburantit e cila ka edhe një restorant afër, që përdorej nga pelegrinët iranianë për të pushuar rrugës për në shtëpi nga pelegrinazhi Arbajin, në qytetin e shenjtë shiit, Kerbala.

ISIS-i, i cili është grupit i sektit suni, i sheh besimtarët e sektit shiit, si femohues.

The post Rritet në 80 numri i të vrarëve në Bagdad, ISIS-i merr përgjegjësinë për sulmin appeared first on GazetaBlic.

Comments
To Top