Lajme

Protestuesit kërkojnë dorëheqjen e Hoxhës dhe Hysenit (Foto)


Publikuar më:


Në këtë protestë u tha se vetëm pas shkarkimit të personave të përgjegjës do ti hapet rruga një hetimi të pavarur.

Organizatorët kanë nisur edhe nënshkrimin e një peticioni për të bërë presion ndaj zyrtarëve institucional që të japin llogari.

“Ne kemi një sistem të drejtësisë që përndjek, burgosë dhe vret. Astriti u mbajt në burg  68  ditë pa asnjë aktakuzë”, u shpreh njëra nga shoqet e Astritit.

Pas fjalimeve para Teatrit Kombëtar marshi protestues është nisur drejtë sheshit “Zahir Pajaziti”.

Pjesë e këtij marshi ishin edhe familjarët e Astrit Deharit.

ddddd2222

Nis marshi protestues “Drejtësi për Astritin”, kërkohet lirimi i aktivistëve tjerë (Foto)

Ka filluar protesta e partisë Vetëvendosje në sheshin ‘Skënderbeu” në Prishtinë për vdekjen e aktivistit të tyre Astrit Dehari në burgun e Prizrenit.

Protestuesit janë ndalur para teatrit komëbtarë dhe po mbajnë pllakata në duar “Drejtësi për Astritin”.

Ata po kërkojnë lirimin e aktivistëve tjerë të arrestuar për këtë rast.

Astrit Dehari ka qenë duke u mbajtur në paraburgim, nën dyshimin se ka qenë njëri nga sulmuesit e Kuvendit të Kosovës me granat dore.

Prokuroria e shtetit ka dal me një raport pas vdekjes së tij, duke e cilësuar si vetëvrasje pasi i është bërë ekzaminimi mjeko ligjor.

Ndërsa VV-ja nuk është duke e pranuar raportin dhe po kërkon shkarkimin e ministres së Drejtësisë./Lajmi.net

.

Comments
To Top