Lajme

Porosi nga Uashingtoni: Pa reforma, Maqedonia humb përkrahjen e SHBA’ve dhe NATO-s


Publikuar më:


bejli-1

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shkup Xhes Bejli deklaroi sot se në Maqedoni duhet të mbahen zgjedhje kredibile, të mundësohen reforma mediale, si dhe të përkrahet puna e Prokurorisë Speciale Publike.

Diplomati amerikan theksoi se, përskaj çështjeve të lartpërmendura, Maqedonia duhet të punojë edhe në fushën e sundimit të ligjit dhe liritë demokratike.

“Këto kushte nuk duhet që të plotësohen në mënyrë gjysmake, por të plotë. Ndryshe Maqedonia mund ta humbë përkrahjen e SHBA-ve dhe vendeve tjera anëtare të NATO

Comments
To Top