Lajme

Ndahet nga jeta arkitekti i Piramidës, Klement Kolaneci


Publikuar më:


kolaneci-per-piramiden1-1900x700_c

Ka ndërruar jetë në moshën 68 vjeçare, Klement Teki Kolaneci, arkitekti i shumë veprave simbol të Shqipërisë mes tyre Piramida dhe Pallati i Kongreseve.

Ai është autor i mbi 400 veprave humbi jetën nga një sëmundje e pashërueshme rreth orës 03.00 të mëngjesit të sotëm.

Për Kolanecin, Piramida mbart historinë e popullit shqiptar dhe sipas tij, Ministria e Kulturës këtë duhet të bënte, t’ia kthente atë jo vetëm njerëzve që punuan për ndërtimin e saj por të gjithë qytetarëve.

Klement Teki Kolaneci lindi me 26 Shkurt 1948 ne Tirane . ka qene bashkautor i Kalase se Krujes, Drejtor i Institutit te Projektimeve për rreth 2 dekada.

Është bashkëshorti i Prenvera Hoxhës, vajzës së ish-diktatorit Enver Hoxha dhe babai i dy fëmijëve

Comments
To Top