Lajme

Mediat: Kancelarja gjermane Merkel kandidon për mandatin e katërt


Publikuar më:


Duke cituar burime në selinë e Partisë Kristian Demokrate të Merkelit Dpa, njoftoi të dielën se ajo do të kërkojë ri zgjedhjen.

Nëse Merkel fiton në vitin 2017 dhe shërben gjithë mandatin prej katër vitesh, do të barazohet rekordin e mentorit të saj, një kohë, Helmut Kohl, I cili shërbeu 16 vjet.

Merkel, 62 vjeçare, u bë femra e parë kancelare e Gjermanisë në vitin 2005. Ajo është gjithashtu edhe liderja e parë e Gjermanisë së bashkuar që ëshë rritur nën komunizëm në ish Gjermaninë Lindore. (REL)

.

Comments
To Top