Lajme

Koreja e Jugut, presidentja Park merr ultimatum nga partia e saj


Publikuar më:


Disa ditë më parë, Park, e cila është dëmtuar rëndë nga një skandal për informacionet sekrete që përfshin mikeshën e saj, tha më herët se do të japë dorëheqjen nëse Parlamenti dëshironte kështu.

Presidentja ka kërkuar falje publike tri herë, pasi u mor vesh se i kishte dhënë informacione sekrete mikeshës së saj Choi Soon-sil. Kjo e fundit akuzohet se përdori lidhjet me presidenten për të marrë miliona dollarë donacione për fondacionin e saj.

Shumë analistë mendojnë se dorëheqja është një mënyrë për Park, që të shmangë sikletin e paditjes, megjithëse partitë opozitare po tentojnë të bëjnë pikërisht këtë. Park nuk ka dhënë një datë për dorëheqjen, ndaj dhe shumë anëtarë të partisë së saj “Saenuri” thonë se kjo është e papranueshme.

Ata i kërkuan presidentes që ta sqarojë këtë deri të mërkurën, përndryshe do të votojnë për paditjen e saj. Për këtë nuk mjaftojnë vetëm votat e opozitës, prandaj kërcënimi i partisë është mjaft serioz.

Skandali që përfshiu presidenten shkaktoi protesta masive kundër saj, më të mëdhatë në Korenë e Jugut që prej protestave prodemokracisë në vitet ’80. Mijëra njerëz dolën në rrugë duke kërkuar dorëheqjen e presidentes, e cila sipas tyre nuk meriton më postin që ka.

.

Comments
To Top