Lajme

Iran: Teherani tregon një pjesë të sistemit rus kundërpredhë S 300


Publikuar më:


largea-rus1460361938

Një pjesë e pajisjeve të sistemit rus kundërpredhë S 300, u shfaq sot gjatë një sfilate ushtarake në jug të Teheranit.

Sipas imazheve të publikuara nga agjencia e lajmeve ISNA, tuba të predhave dhe sistemi radar u treguan gjatë sfilatës së organizuar me rastin e ditës së ushtrisë së Republikës Islamike të Iranit.

Zëdhënësi i ministrisë iraniane të Punëve të Jashtme, Hossein Jaber Ansari, kishte deklaruar javën e fundit se “Rusia kishte aplikuar pjesën e parë të kontratës për dhënien e sistemit kundërpredhë S 300”.

SHBA-ja dhe Israeli kritikojnë Rusinë për këtë kontratë, ndërkohë që sistemi S 300 i mundëson Iranit të përforcojë mbrojtjen e tij kundërpredhë përballë çdo sulmi të mundshëm, kryesisht kundër instalimeve bërthamore. /AFP

Comments
To Top