Sport

Euro 2016 në “gjendje të jashtëzakonshme”


Publikuar më:


fra-780x439

Qeveria franceze vazhdon të monitorojë dhe vlerësojë me kujdes situatën në vend pas atentateve terroriste të muajit nëntor që kishin në shënjestër edhe “Stade de France” gjatë miqësores mes “Gjelave” dhe Kombëtares së Gjermanisë.

Atentatet e ndodhura mes stadiumit dhe disa lokaleve në qendër të Parisit u kushtuan jetën 130 personave, ndërsa pas kësaj ngjarjeje, u ngritën shumë pikëpyetje rreth sigurisë në Euro 2016.

Gjithsesi, qeveria nuk ka qëndruar duarkryq duke hartuar një plan konkret deri në fund të kompeticionit që synon të bllokojë çdo tentativë të mundshme nga ana e terroristëve për të njollosur me gjak evropianin, transmeton Supersport.

Në këtë mënyrë, qeveria ka vendosur që të zgjasë gjendjen e jashtëzakonshme edhe për dy muaj të tjerë, çka do të thotë se kjo masë do të shkojë përtej komepticionit. Në këtë mënyrë, gjatë periudhës 1 mujore kur do të zhvillohet evropiani, Franca do të jetë e blinduar.

Kryeministri Manuel Valls theksoi se kjo masë synon që të përmirësojë nivelin e sigurisë gjatë gjithë evropianit.

Një sërë masash të tjera të planifikuara për periudhën 10 qershor-10 korrik janë edhe vendimet për mosaktivizimin e zonave të fansave në Paris dhe qytete të tjera të Francës, ndërsa në afërsi dhe hyrjen e stadiumeve masat e sigurisë do të shumëfishohen.

Comments
To Top