Lajme

Dështon testi raketor i Koresë së Veriut


Publikuar më:


testi-660x380

Koreja e Veriut ka kryer një test raketor në bregun e saj lindor mëngjesin e sotëm, por nisja e saj duhet se ka dështuar, thonë zyrtarët e fqinjit të suj Jugor dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Raketa ende nuk është identifikuar, por dyshohet të ketë qenë një raketë e llojit “Musudan” e patestuar më parë.

Nisja e saj përkoi me ditëlindjen e liderit themelues të Koresë së Veriut, Kim Il-sung.

Ajo gjithashtu vjen në mes të tensioneve të larta në gadishullin korean, raporton BBC, përcjellë Klan Kosova.

musudan

Comments
To Top