Lajme

Bisedime për Sirinë në Gjenevë


Publikuar më:


siri

Negociatorët do të mblidhen sot në Gjenevë për një rreth të ri të bisedimeve për paqe në Siri.

Dhuna në terren, megjithatë, ka shtuar dyshimet për suksesin e negociatave.

Në provincën e Alepos janë raportuar luftime të ashpra midis forcave qeveritare dhe Frontit Al Nusra, degë e Al Kaidës.

Në bisedimet, të cilat ndërmjetësohen nga Kombet e Bashkuara, synohet të arrihet marrëveshje për formimin e një qeverie të tranzicionit në Siri, raporton Rel.

Lufta civile në këtë vend, e cila ka nisur qysh në vitin 2011, ka vrarë mbi 270,000 njerëz dhe ka zhvendosur gjysmën e popullsisë.

Comments
To Top