Lajme

Bashkimi i AAK-së me Nismën i dha fund opozitës së bashkuar


Publikuar më:


largea_opozita3-637x4241455613173-e1459262333171-780x439

Vendimi i dy prej tri partive kryesore opozitare në Kosovë për të nënshkruar një marrëveshje parazgjedhore parashikon fundin e një blloku të bashkuar opozitar, vlerësojnë ekspertët.

Vëzhguesit politikë në Kosovë parashikojnë se fundi i mundshëm i një opozitë “bashkuar” në vend, pasi që dy parti të opozitës kanë hartuar një marrëveshje bashkëpunimi, pa praninë e të tretit, Lëvizjes Vetëvendosje, shkruan Balkanisight.

Vetëvendosje ka qenë duke u përpjekur të hartojë një dokument të përbashkët, të quajtur “Alternativa”, e cila do të sjellë së bashku të tre partitë kryesore të opozitës dhe grupet e shoqërisë civile përpara zgjedhjeve të ardhshme.

Megjithatë, kjo ishte e papranueshme për Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës, AAK, dhe atë të Nismës për Kosovën, e cila argumentoi se Vetëvendosje është duke u përpjekur për të marrë opozitën me marrëveshjen.

Frashër Krasniqi, zëdhënës i Vetëvendosjes, tha se pretendimet ishin të rreme dhe e akuzoi shefin e AAK Ramush Haradinaj se ai po bën “flirtim” me partitë në pushtet.

Ai shtoi se për herë të fundit të tre udhëheqësit ishin takuar, pasi ata kishin anuluar një protestë të opozitës të planifikuar në muajin mars.

 

Comments
To Top