Lajme

Arrestohet në Serbi gazetari nga Maqedonia


Publikuar më:


Zoran-Bozhinovski-640x358

Autoritetet serbe kanë arrestuar gazetarin maqedonas Zoran Bozhinovski.
Bozhinovski gjatë ditës pritet të dal para gjykatësit hetues në Novi Sad, çka do të pasojë procesi për ekstradimin e tij në Maqedoni.

Lajmi u konfirmua edhe nga Ministria e Punëve të Brendshme në Maqedoni.

“Ministria e Drejtësisë ka pranuar shkresë nga ministria e Drejtësisë së Republikës së Serbisë në të cilën informohet së është bërë arrestimi i shtetasit të RM-së me inicialet Z.B. Ministria e drejtësisë konform marrëveshjes për ekstradim më Serbinë do të përgatisë lëndën dhe të njëjtën do ta procedojë që të mund të bëhet ekstradimi i personit në fjalë”, thuhet në njoftimin e MPB-së.

Autoritet maqedonase kanë shpallur flet arrest ndaj Bozhinovskit i cili është njëri nga të dyshuarit në rastin “Spiun”./Alsat-M/

 

Comments
To Top