29,05,2024

Përkujtohen dëshmorët Ramadan Rexhepi-Adidasi dhe Imri Halili ( Foto)

Must Read

Në 17-vjetorin e rënies, të  enjten në varrezat e dëshmorëve në Ferizaj janë përkujtuar dëshmorët e kombit, Ramadan Rexhepi-Adidasi dhe Imri Halili, të rënë në Jezerc të Ferizajt.Me këtë rast homazhe dhe kurora me lule kanë vendos familjar, të afërm, nxënës dhe shumë qytetarë.

Familjarët e dëshmorëve thonë se dhimbjen e kanë shndërruar në krenari dhe se vetë pjesëmarrja e qytetarëve tregon më së miri respektin jo vetëm për këto dy figura po për të gjithë dëshmorët.

Familjarët e dëshmorëve  kanë falënderuar tē gjithë ata të cilët kishin ardhur të nderojnë dëshmorët.

“Ata që  ranë në altarin e lirisë gjithmonë do të jenë në zemrat dhe kujtesën e  popullit. Sot gjaku i tyre po bënë dritë dhe Kosova po ecën  në rrugën e sigurt të shtetndërtimit. Ishte familja Jashari ajo që dha shembullin se pa flijime nuk fitohet liria” tha Habib Halili, babai i dëshmorit  Imri Halili.

Adidasi 2 Adidasi 3 Adidasi1

Homazhe dhe kurora lulesh u vendosën edhe tek lapidari i dëshmorit  Ramadan Rexhepi-Adidasi në vendin e rënies tek Lagja e Ugzmajlve në Jezerc.

jezeerc 2 jezerc 4

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Arrestohet një person në Ferizaj, i dyshuar se ka kryer rrëmbim të një personi në Fushë Kosovë

Me datë 25.05.2024 rreth orës 09:35 policia rajonale e Ferizajt ka pranuar një informatë me telefon nga një femër...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img