16,04,2024

Përkujtohen dëshmorët Hajriz Muhadini dhe Elhami Hasani

Must Read

Në nderim të veprës së dëshmorit Elhami Hasani u zbulua edhe një pllakë përkujtimore në vendin e tij të rënies.

Me homazhe tek varrezat e dëshmorëve në Ferizaj janë përkujtuar dëshmorët Hajriz Muhadini dhe Elhami Hasani në 17 vjetorin e rënies. Familjarë të tyre me këtë rast thanë se ndjehen krenar me veprën e tyre, por nuk fshehin edhe pakënaqësitë me zhvillimet e pasluftës kur veprat e tyre po harrohen në disa raste.

Ndërkaq për të nderuar veprën dhe sakrificën heroike të dëshmorit Elhami Hasani bashkëluftëtarë të tij dhe strukturat komunale zbuluan një pllakë përkujtimore në vendin e quajtur kodra e Zymberit në fshatin Jezerc.

Bashkëluftëtarët e tij me këtë rast e përshkruan këtë dëshmor si një trim të pashembullt dhe luftëtarë me epitete të larta.

Të pranishmit në këtë manifestim i ka përshëndetur edhe kryesuesi i Kuvendit të Komunës së Ferizajt Faruk Guri. Ai ka vlerësuar tejet lartë sakrificën e të gjithë të rënëve për lirinë e Kosovës.

Pllaka përkujtimore e ngritur në fshatin Jezerc u bë e ditur se u ngrit nga iniciativa e bashkëluftëtarëve të dëshmorit Elhami Hasani i cili u tha se është lënë anash gjatë këtyre viteve të pasluftës.

13147382_1167517656616389_7474270229935443471_o 13116281_1167517563283065_241022355248080762_o 13161890_1167517553283066_8318528948726299613_o

- Advertisement -spot_img
Të fundit

Në Ferizaj u shënua 16 Prilli-Dita e të Zhdukurve me Dhunë

Me rastin e 16 Prillit - Ditës të të Zhdukurve me Dhunë në Komunën e Ferizajt, Komuna e Ferizajt...

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img