25,06,2024

Ferizaj

KVF “Ferizaj” inkuadrohet në elitën e volejbollit Kosovarë në konkurrencën e femrave

Sot KVF "Ferizaj" edhe zyrtarisht është inkuadruar në Super Ligën e Kosovës në volejboll. Vashat e KVF Ferizaj sot zhvilluan takimin e fundit në Ligën e Parë. KVF "Ferizaj" arriti që me rezultat 3:2 të shënojë fitore ndaj Akademia "Drita" nga...

Svarqa: Koalicioni PDK-LDK-AAK i mundshëm (VIDEO)

Kryetari i Komunës së Ferizajt ka deklaruar në emisionin “Euro Tribuna” në Tribuna Channel, se përfshirjen e AAK-së, në qeverisjen qendrore nuk e sheh të pamundur. Madje ka thënë se kjo mund të krijoj edhe stabilitet më të madh...

PDK: Hijet e skandaleve të DKA-s në Ferizaj

Drejtues të Depatamentit të Arsimit që vepron në kuadër të PDK-së të shtunën kanë adresuar një varg akuzash për zyrtarët e DKA-së, të cilët sipas tyre e kanë degraduar skajshmërisht këtë sektor me rëndësi dhe këtë duke bërë shkelje...

Policia  arreston lypsarët mashtrues dhe kthen andej nga kanë ardhur

Lëmosh kërkuesit ka kohë që kanë vërshuar qytetin e Ferizaj, ku një pjesë e tyre vinë edhe nga Shqipëria,e  në mesin e tyre  janë identifikuar edhe shumë mashtrues. Por kohëve të fundit  këta lypsarë,në mesin e tyre edhe shumë mashtrues, ...

Forumi i Gruas Demokratike në Ferizaj përkujton demonstratat e vitit 1981 (Foto)

Në organizim të Forumit të gruas Demokratike,dega në Ferizaj në shënimin e përvjetorit të demonstratave të vitit 1981 është organizuar homazhe te varrezat e dëshmorëve në Ferizaj. Në këtë tubim përkujtimor morën pjesë  edhe Justina Shiroka-Pula,kryetare e Forumit të Gruas...

Gjimnazistët ferizajas në kampionatin botëror të futsallit

Në Poreç të Kroacisë javën e ardhshme do të mbahet kampionati botëror i futsallit në nivelin e shkollave të mesme. Kosovën në këtë kampionat do ta përfaqësoj ekipi i Gjimnazit ” Dr Shaban Hashani” nga Ferizaj, kampion të Kosovës...

96 projekte infrastrukturore pritet të realizohen këtë vit

Drejtoria e Infrastrukturës në Ferizaj, ka prezantuar punën e kësaj drejtorie për 3 mujorin e parë të këtij viti. Gjatë viti 2016 në komunën e Ferizajt u tha se pritet të realizohen 96 projekte infrastrukturore. Drejtori i Infrastrukturës në Ferizaj, Gafurr...

Shënohet përvjetori i demonstrative të vitit 1981 në Ferizaj ( Foto) 

Me një parakalim të nxënësve dhe qytetarëve   nëpër qytetin e Ferizajt është  shënuar përvjetori i demonstratave  të 3 Prillit të vitit 1981. Nxënës të shkollave fillore dhe atyre të mesme të Ferizajt sot  kanë parakaluar nëpër qytetin e Ferizajt në shenjë...

Ferizaj edhe nesër me ndërprerje të planifikuar të rrymës

KEDS njofton se edhe nesër në disa pjesë të Ferizajt  do të ketë ndërprerje rryme. Më poshtë janë zonat që do të kenë ndërprerje të rrymës elektrike: Më 02.04.2016 në NS 35/10 kV Ferizaj 2 do të shkyçet: • LP 10 kV...

Subvencionet në bujqësi, nxitës të zhvillimit ekonomik  

   Ferizaj, 1 Prill 2016 - Iniciativa për Progres (INPO), përmes tryezës së organizuar sot, ka prezantuar një raport të shkurtër të hulumtimit”Subvencionet në bujqësi si nxitës të zhvillimit ekonomik”. Qëllimi i kësaj tryezë ka qenë prezantimi i gjeturave, vlerësimeve...

Tjera

Miratohet Korniza Afatmesme Buxhetore për vitin 2025-2027

Këtë të enjte është mbajtur mbledhja e Kuvendit të Komunës e kryesuar nga Kryesuesi i Kuvendit të Komunës, Xhavit...