25,05,2024

Ferizaj

Studentët e UShAF realizuan një ditë pune praktike në “KIVO”

Marrëveshjet e bashkëpunimit të nënshkruara nga Universiteti i Shkencave të Aplikuara në Ferizaj (UShAF) me kompani dhe biznese të ndryshme, kanë filluar të japin rezultatet e para. Kështu, rreth 30 studentë të Departametit të hotelerisë dhe turizmit (Menaxhimi i burimeve...

Përkujtohen katër dëshmoret e Kaçanikut

Në organizim të Forumit të Gruas së Degës së PDK-së në Kaçanik është mbajtur ora përkujtimore kushtuar dëshmoreve Mukadeze Lika, Jehona Raka, Lumnije Raka dhe Emsale Frangu. Kryetari i Komunës së Kaçanikut, Besim Ilazi, ka thënë se nëna shqiptare, jo...

Rufki Suma, takon zyrtarë nga Instituti Ndërkombëtar për Drejtësi dhe Sundim të Ligjit

Si vazhdimësi e takimeve dhe bisedimeve në lidhje me implementimin e Strategjisë për parandalim të ekstremizmit të dhunshëm dhe radikalizmit që shpie në terrorizëm, kryetari i komunës Rufki Suma priti në takim pune zyrtarë nga Instituti Ndërkombëtar për Drejtësi...

Valentin Uruqi ,Kampion i Kosovës  në shah për U-11

Ferizaj- Në kampionatin individual të Kosovës  në shah për grupmosha të reja, Valentin Uruqi nga Ferizaj  u shpall Kampion për grupmoshën U-11, ndërsa  vëllai i tij   Endrit Uruqi u radhit në vendin e tretë për grupmoshat  U-17. Është ky një sukses...

Dy persona të arrestuar në Ferizaj, falsifikonin monedha

Gjatë kontrollit në dy shtëpitë e të dyshuarve si provë materiale janë gjetur dhe sekuestruar një skaner për fotokopjim me ngjyra dhe dy shtëpiza kompjuteri. Sipas Policisë, gjatë kontrollit në veturën e të dyshuarit janë gjetur dhe konfiskuar 18 kartë-monedha...

Hyjnë në fazën përfundimtare punimet në kalanë e qytetit në Kaçanik

Punimet në konservimin dhe revitalizimin e kalasë së qytetit tashmë kanë hyrë në fazën përfundimtare. Edhe pjesa e ndriçimit të kalasë ka përfunduar dhe kanë mbetur vetëm edhe disa detaje të vogla deri në finalizimin e gjithë projektit. Menor Pajaziti...

Komuna e Hanit të Elezit dhe Shërbimi Sprovues i Kosovës me “Marrëveshje Bashkëpunimit”

Kryetari i Komunës Rufki Suma priti sot në takim pune znj.Gentiana Pira dhe z.Fadil Hyseni, Zyrtarë nga Shërbimi Sprovues i Kosovës-Zyra Rajonale Ferizaj. Ekzekutimit të dënimeve alternative mundë të jetë më e dobishme për shoqërinë kosovare në përgjithësi tha z.Hyseni...

Situata e sigurisë në Komunën e Ferizajt, vazhdon të mbetet e qetë dhe stabile

Kryetari i komunës së Ferizajt, Muharrem Svarqa, këtë të enjte ka mbajtur mbledhjen e këshillit komunal për siguri në bashkësi (KKSB). Me këtë rast kryetari i komunës, anëtarët e këtij këshilli i njoftoi se situata e sigurisë në qytetin e...

DKA e Ferizajt edhe këtë vit me investime në infrastrukturën shkollore

Nisja e një objekt të ri shkollor gjatë këtij viti dhe renovimi i një tjetri janë paralajmëruar të enjten nga drejtuesit e arsimit ferizajas. I pari i drejtorisë së Arsimit, Muhamet Halili, ka thënë se komuna ka përfituar dy projekte...

UShAF nënshkruan Marrëveshje Bashkëpunimi me Universitetin e Kastamonu-it

Rektori i Universitetit të Shkencave të Aplikuara në Ferizaj, z. Agron Bajraktari dhe rektori i Universitetit të Kastamonu-it (Turqi), z. Seyit Aydin, kanë nënshkruar sot Marrëveshje Bashkëpunimi në fushën e arsimit të lartë dhe shkencës. Me këtë Marrëveshje, të dy universitetet...

Tjera

Arrestohet një person në Ferizaj, i dyshuar se ka kryer rrëmbim të një personi në Fushë Kosovë

Me datë 25.05.2024 rreth orës 09:35 policia rajonale e Ferizajt ka pranuar një informatë me telefon nga një femër...