Lajme

Zekiri: Ta votojmë Zaevin, Ali Ahmeti s’është më shqiptar se unë


Publikuar më:


Muhamed Zekiri

Ish-gazetari Muhamed Zekiri është i bindur se shqiptarët në Maqedoni do të mundë t’i realizojnë kërkesat e tyre nëse bashkëkombasit e tij të dielën (sot) do ta votojnë për Partinë e kryeopozitarit Zoran Zaev, e jo për partitë politike shqiptare.

Ai madje nuk e sheh as si disavantazh faktin që po ua kërkon votat e shqiptarëve për një subjekt politik maqedonas, i cili sa ishte në pushtet dërgonte forcat policore dhe ushtarake të luftonin kundër Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare (UÇK).

“Edhe përfaqësuesit e UÇK-së që luftonin kundër atij pushteti, tashmë janë bashkë me ata që e kanë luftuar UÇK-në”, shprehet Zekiri gjatë një interviste për gazetën “Zëri”.

Zekiri thotë se është njëri nga tre shqiptarët që garojnë në zgjedhje me LSDM-në e Zaev, por ky subjekt politik, sipas tij, garanton barazi për të gjithë shqiptarët e Maqedonisë. Ai tregon se janë mbi 10 mijë shqiptarë në Maqedoni që tashmë i kanë marrë librezat e LSDM-së.

.

Comments
To Top