Lajme

VV reagon pas incidentit te ‘kisha’: Policia po i mbron interesat e Serbisë


Publikuar më:


1

Sipas tyre, asnjë intervenim nuk ndërmorri kjo polici disa ditë më herët, kur zyrtarë të manastirit të Graçanicës, jashtëligjshëm u futën në këtë objekt dhe filluan punimet për rinocimin e tij.

“Lëvizja Vetëvendosje e dënon ashpër intervenimin e dhunshëm të Policisë së Kosovës ndaj studentëve të Universitetit të Prishtinës të cilët thjeshtë vendosën një pano prej letre para kësaj kishe. Ky objekt, i ndërtuar gjatë regjimit të Millosheviqit, simbolizon planet e tij për spastrimin etnik të shqiptarëve në Kosovë dhe uzurpon hapësirën e Universitetit të Prishtinës”, thuhet në njoftimin e tyre.

Ky subjekt konsideron se është shqetësuese dhe e papranueshme që Policia siç thonë ata, të vazhdojë shërbimin me aq përkushtim ndaj klanit Pronto e për interesat e Serbisë.

“E në anën tjetër të jetë aq shtypëse e brutale ndaj kujtdo që ngrit zërin e angazhohet për interesin e shtetit dhe kombit tonë. Bëjmë thirrje për lirim të mënjehershëm të studentëve të arrestuar dhe ftojmë Policinë që të mos vazhdojë me këto veprime që po kontribuojnë që Kosova të shndërrohet në shtet autoritar në shërbim të Serbisë”, thuhet ndër tjerash./Lajmi.net

Comments
To Top